У Вінниці сильний спалах гепатиту А

В одному з районів Вінниці трапився спалах гепатиту А (його ща знають як хворобу Боткіна). Госпіталізовано 60 людей, серед них 14 дітей, повідомило Міністерство охорони здоров’я у вівторок, 24 жовтня. Нагадаємо, ще 4 дні тому Департамент охорони здоров’я Вінницької ОВА повідомляв про 20 хворих…

«60 людей з підтвердженим діагнозом гепатит А госпіталізовані, серед них – 14 дітей. Також ще 14 пацієнтів перебувають під медичним наглядом та очікують підтвердження діагноз», – йдеться в повідомленні.

У МОЗ запевнили, що постраждалі отримують всю необхідну медичну допомогу та залишаються під наглядом лікарів.

Зараз спеціалісти Вінницького обласного Центру контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) перевіряють та досліджують усі можливі причини спалаху – від стихійних ринків до точок централізованого та децентралізованого водопостачання.

На лабораторне дослідження вже було відібрано 66 проб води (з громадських джерел питної води, приватних криниць, точок продажу питної води чи розподільчої мережі) – 53 з них вже перевірені та відповідають санітарним нормам.

Нагадаємо, в усі регіони України передали вакцину проти гепатиту А. Препарат для безоплатних щеплень отримано в рамках співпраці з Всесвітньою організацією охорони здоровʼя.

Про захворювання

Рясне випадання опадів призводить до підвищення рівня ґрунтових вод, а відповідно, погіршення якості води у колодязях. Нечистоти з вигрібних ям, і навіть каналізаційні стоки через микротрещинки в трубах потрапляють у водоносні горизонти. Саме «погана» питна вода нерідко стає причиною хвороби Боткіна. Цю недугу ще називають гепатитом А. Якщо виникає ризик «перемішування» каналізаційних стоків з питною водою, спалахи цього захворювання не змушують на себе чекати.

Гепатит А вважається однією з найпоширеніших інфекцій. У країнах з теплим кліматом і поганими санітарними умовами на цю недугу хворіють тотально. Наприклад, в Азії та Африці майже всі діти рано чи пізно заражаються. У країнах Східної Європи із санітарією набагато краще, тому медики запевняють, що захворюваність на гепатит A обмежена 250 заразилися на 100 тисяч населення на рік.

Інфікуватися гепатитом А можна від хворого, який із фекаліями виділяє у довкілля мільярди вірусів. Вони потрапляють у воду, овочі та фрукти, а звідти до рота до ще здорової людини. Віруси проникають у кишечник, потім, всмоктуючи, зі струмом крові потрапляють у печінку та впроваджуються у її клітини – гепатоцити. Вірусні частки досить швидко розмножуються у цитоплазмі клітин печінки. Після виходу з гепатоцитів вони потрапляють у жовчні протоки та виділяються з жовчю в кишечник. Це стадія означає, що гепатит «завоював» людину. Звичайно, імунна система не має наміру здаватися на милість переможця. Вона пручається. Клітини імунітету – Т-лімфоцити – розпізнають уражені вірусом гепатоцити та атакують їх. Атака призводить до загибелі інфікованих клітин та порушення функції печінки.

«Війна» всередині організму не обмежується однією печінкою. За кілька тижнів після інфікування з’являються перші “наочні” ознаки захворювання. Хворого непокоїть слабкість, погане самопочуття, підвищення температури тіла. Крім того, він зауважує, що потемніла сеча. Її колір стає схожим на міцно заварений чорний чай і при цьому вона ще дуже піниться. Ці симптоми вказують на ураження печінки.

Крім цих ознак, людина скаржиться на нудоту, блювання, тяжкість у ділянці шлунка та правому підребер’ї. Шкіра та склери очей жовтіють, а кал, навпаки, знебарвлюється. Після появи жовтяниці загальний стан дещо покращується.

Подібні ознаки вказують і на гостру фазу гепатиту, спричиненого іншими вірусами. Тому для встановлення діагнозу хворим потрібно здати аналізи. Наявність у крові антитіл до гепатиту А, які стосуються імуноглобулінів класу М, не залишає медикам жодних сумнівів щодо діагнозу. Принагідно пацієнтам роблять загальний та біохімічний аналізи крові, загальний аналіз сечі, досліджують кал.

До речі, антитіла до вірусу виявляються тільки в гострий період, при одужанні їх титр (зміст) знижується. Окрім лабораторних досліджень лікар з’ясовує у пацієнта, що той їв і пив, з ким спілкувався. Така інформація може бути корисною для попередження інших випадків захворюваності та виявлення хворих, які уникають лікування.

Сучасна тактика лікування гепатиту А спрямована на зниження концентрації токсинів в організмі та на забезпечення печінкових клітин енергією та матеріалом для відновлення. Тому пацієнтам призначають дезитоксикаційні розчини, глюкозу, вітаміни та гепатопротектори (препарати, що захищають клітини печінки). Специфічне противірусне лікування не проводиться. Його просто немає.

Крім цього, всім хворим під час лікування слід дотримуватись спеціальної дієти. Це стіл №5. З меню виключаються жирні, гострі страви, майже все, що може перевантажити печінку. Упродовж кількох тижнів організм відновлюється, і від хвороби залишаються лише неприємні враження.


Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

ВСУ уничтожили танк и блиндаж с террористами: новое видео

22.02.2019 - 09:47
Фронтовой волонтер Юрий Мысягин сегодня утром обнародовал очередное фронтовое видео, снятое беспилотниками ударной группы «К-2» 54-ой бригады ВСУ с комментарием: «Не надо было танки прятать в 3 км от линии ...

Путин начал экстренную переброску войск на границу с КНДР: видео

21.04.2017
Ситуация вокруг Северной Кореи накаляется. ...

«Блуждающий танк» в зоне АТО уничтожил бус с контрабандой: видео

30.09.2017
Госпогранслужба Украины сообщает о задержании ...