Вчені знайшли новий спосіб вбивати ракові клітини

Вчені знайшли спосіб достатися до «слабкого місця» ракових пухлин. Це може зробити їх вразливими до медикаментозного лікування.

Вчені з Каліфорнійського університету в Девісі та Університету Індіани у дослідженні, опублікованому в Cell Death & Differentiation, вивчали способи впливу на клітини, які вистилають пов’язані з раковою пухлиною кровоносні судини, пише Science Alert.

«Ці судини контролюють доступ до пухлинної тканини, і поки вони не відкриті, імунні клітини не можуть проникнути в ракову пухлину, щоб боротися з нею. Водночас FAS рецептор (або CD95) при активації правильним антитілом запускає запрограмовану смерть клітини і є «бомбою сповільненої дії» для раку», – зазначають вчені.

На їхню думку, роль Fas «в імунотерапії раку недооцінюють»: на сьогодні жодне антитіло з Fas не пройшло клінічних випробувань. Однак у ході лабораторних експериментів на мишах і людських клітинних лініях вченим вдалося ідентифікувати специфічні антитіла, які викликають самознищення клітини при приєднанні до Fas-рецепторів.

«Попередні спроби націлитися на цей рецептор були безуспішними. Але тепер, коли ми визначили цей епітоп (специфічну частину «рецептора смерті» – ред.), можемо говорити про терапевтичний успіх, який допоможе націлитися на Fas у пухлинах», – пояснив імунолог і старший автор дослідження Джогендер Тушир-Сінгх.

За даними дослідників, антитіло, яке пов’язується з епітопом, насправді стає перемикачем смерті клітини. Щойно його вдається увімкнути, більш ефективними стають інші методи лікування раку, зокрема CAR-T – терапія, що працює шляхом програмування власних лейкоцитів людини на зв’язування та атаку певних типів ракових клітин. 

Медикаменти отримують доступ до більшої кількості цілей, які часто згруповані разом і приховані всередині пухлини.

У ході нового дослідження вчені розробили два сконструйовані антитіла, які прикріпили до Fas-рецепторів. Вони надзвичайно ефективно викликали саморуйнування супутніх клітин і змогли впоратися з раком яєчників та іншими лініями пухлинних клітин, виведеними у лабораторії.

Нагадаємо, у березні в США 64-річна жінка стала другою людиною у світі, яка повністю вилікувалася від термінальної стадії раку легенів четвертої стадії. Вона пройшла унікальну операцію з пересадки органу. Про це писала Daily Mail.

Йдеться про Амелі Танназ із Міннесоти. Лікарі кажуть, що їй пощастило, оскільки онкологія не поширилася на інші органи, крім легенів.

«Це рідкісна характеристика раку легені четвертої стадії, яка дозволяє трансплантату повністю усунути хворобу», — зазначали медики.

Танназ провели подвійну трансплантацію легенів, яка полягає в тому, що обидва легені видаляються у реципієнта по одному і замінюються легенями донора за одну операцію. Цікаво, що пенсіонерка ніколи не палила, але наприкінці 2021 року поскаржилася на хронічний кашель, який виявився настільки страшною онкологією, що їй згодом не допомогла хіміотерапія.

У лікарні їй навіть пропонували перевестись у хоспіс для передсмертного догляду.

«Я благала своїх лікарів у Міннесоті подумати про пересадку легенів, але вони цього не зробили», — розповіла жінка.

Після цього вона звернулася до клініки Northwestern Medicine у Нью-Мексико, де розробили нову хірургічну техніку для усунення раку, зводячи до мінімуму ризик його поширення.

«Цей інноваційний метод включає повне шунтування серця і легенів, делікатне одночасне видалення обох уражених раком легенів разом з лімфатичними вузлами, промивання дихальних шляхів і грудної порожнини для очищення від раку, а потім введення нових легенів», — зазначив лікар американки Бхарат.


Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

Клип «Сиськи» группы «Ленинград» бьет рекорды популярности

02.09.2016 - 12:34
Шнур «наехал» на Путина.  «И санкции отменят, Магнитского все списки. Когда себе я вставлю сиськи» Что отличает настоящее искусство от попсы или даже от общепринятой культуры? Показ обществу (зрителям, слушателям) всего ...

В российской Самаре сильный пожар: видео

09.04.2018
Сегодня в российской Самаре произошел ...