Вінницьку кашу «Зозуля» включили до культурної спадщини України

До Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України додали традицію приготування каші «Зозулі». Споживання такої страви розповсюджене на території сучасної Вінницької області, поруч з обласним центром.

Про це повідомляє пресслужба МКІП.

Зокрема, традиція приготування каші є у селах Дашківці, Зарванці, Якушинці, Лисянка, Широка Гребля.

Кашу готують з пшона, маку, масла, молока, цукру, солі та яєць. Саме походження назви каші, ніжної та солодкуватої на смак, з чорними вкрапленнями маку дійсно дещо нагадує рябеньку пташку зозулю. Страву довго томлять в печі, щоб досягти того самого, незвичайного смаку. 

Традиція приготування каші передається від покоління до покоління. Як правило у родинах, від старшої жінки до молодшої. Останнім часом знання про приготування каші передаються й чоловікам. 

Етапи приготування каші: 

  • в окремих посудинах на 8-10 годин замочуємо в холодній воді пшоно та мак;
  • зливаємо воду з пшона, заливаємо холодним молоком і помішуючи варимо в печі, духовій шафі або на плиті до півготовності (крупа має збільшуватися в об’ємі вдвічі). Піч має бути напалена дровами так, щоб від їх горіння перестав іти дим. Жар залишається в печі. В духовій шафі температура має становити 180-200 градусів, якщо готуємо на плиті, то вогонь маленький;
  • додаємо яйця, збиті з цукром, зціджений мак та 100 г масла. Перемішуємо і варимо ще 25-30 хвилин;
  • додаємо ще 100 г масла, дрібку солі, перемішуємо, накриваємо кришкою і готуємо ще 30 хвилин. Якщо готуємо в печі, то закриваємо її. Каша має мліти. 

Каша подається до столу гарячою. 

В тему

Які каші корисні для здоров’я

Сьогодні в середньому людина з’їдає вдесятеро менше круп, ніж три століття тому. Добре це чи погано? Дієтологи нарікають, що без круп ми стаємо тупішими і слабкішими. Плюс млявими, як муха у зимову холоднечу. Як підтвердження своїх суджень вони наводять «розгорнутий аналіз» круп, тобто список корисностей, яких позбавляє себе той, хто нехтує кашами.

Наприклад, гречка. Це одна з найкорисніших каш. У ній містяться незамінні рослинні білки, до того ж гречка – чемпіон серед злаків за вмістом вітамінів групи В, які допомагають впоратися зі стресами та безсонням, а заразом і відповідають за добрий стан шкіри, волосся та нігтів. Мікроелементів у гречаній крупі теж хоч греблю гати. Є залізо, калій, кальцій, магній та багато інших мінеральних речовин.

Лікарі цінують гречку за велику кількість рутину. Ця речовина ущільнює стінки кровоносних судин, зупиняє кровотечі, надає профілактичний та лікувальний вплив на вени, наприклад, при варикозному розширенні вен та при геморої.

Регулярне поїдання вівсянки може зробити людину не тільки спокійнішою, а й розумнішою – саме такого висновку дійшли вчені з Кардіффського університету (Великобританія). Вони протестували добровольців віком від 30 до 80 років. Їх, бідолах, протягом місяця щодня годували вівсянкою. В результаті вчені помітили, що всього за тиждень в учасників експерименту покращилася робота мозку, а як «побічні ефекти» відзначалися бадьорість і гарний настрій. Зважаючи на те, що над Британією завжди похмуре небо, тільки вівсянка дозволила їм не померти від туги. Це жарт, але в ньому натяк… точніше підтвердження, що якщо хочеш зберегти здоровий глузд до старості, полюби вівсяні каші. Вони нормалізують рівень холестерину і дозволяють формуватися в судинах бляшкам.

Пшоняна каша постачає організму залізо, фтор, магній та марганець. Здавна її вважали продуктом, що дає сили. І це не випадково, адже у пшоні містяться елементи, здатні зміцнювати тканини нашого організму, такі як кремній та мідь.

Як і інші злаки, рис цікавий великою кількістю вітамінів групи В, вітаміну Е, який захищає від передчасного старіння, і цілим набором мікроелементів, таких як залізо, цинк, магній, кальцій та калій. Втім, кількість корисних речовин, які наш організм може отримати з рисових зерняток, багато в чому залежить від способу обробки рису. Найкориснішим вважається коричневий рис. Цей різновид рису відрізняється від звичного нам білого тим, що в процесі обробки зернятка рису очищають лише від неїстівного лушпиння, залишаючи відрубану оболонку. А в цій оболонці якраз і міститься більшість вітамінів та мікроелементів.

Головне багатство перловки — фосфор, за його змістом перлова крупа майже вдвічі перевершує інші злаки. Єдиний її недолік лише у варінні. Для того, щоб приготувати перловку, доведеться витратити багато часу. Перлова крупа, особливо велика, вариться до півтори години. Щоправда, варіння можна прискорити, якщо заздалегідь замочити крупу на три години.

У манці вітамінів та мікроелементів менше, ніж в інших крупах. Справа в тому, що манну крупу готують із очищених від оболонок зерен пшениці, а більшість корисностей міститься саме в цих оболонках. Однак за рахунок того, що манна каша вариться дуже швидко, корисні речовини, які залишилися, не руйнуються в процесі кулінарної обробки. Крім того, в манній каші відсутня клітковина, тому вона переварюється набагато легше, ніж інші каші.


Подпишитесь на новости

 

Video >>

Путин зловеще пошутил о поедании чертиков: видео

25.04.2017 - 15:12
Путин сравнил с себя моллюском морского ангела, пожирающим морских чертиков Путин известный любитель пошутить. Причем, так, чтобы запомнилось и цитировалось — «мочить в сортире», «мы не уберегли Медведева», «граница России ...

Военные научили беспилотник взлетать из-под воды (видео)

09.12.2015
Технологический институт Джорджии опубликовал видео ...

Группа «Ленинград» сняла очередной клип: видео

01.09.2017
На просторах интернета появился очередной ...