У Вінниці проведуть пошуково-ексгумаційні дослідження на Європейській площі

У Вінниці цьогоріч планується поставити крапку в питанні деколонізації Європейської площі, гідно вшанувати пам‘ять полеглих в Другій світовій війні, які там поховані, та перепоховати останки військових окупаційної армії початку ХХ століття.

Для цього мають бути проведені пошукові дослідження на території Європейської площі, де, за архівними даними, наявні місця поховань 1920-1975 рр.. Наразі вже стартували підготовчі роботи на ділянці біля колишнього меморіального комплексу, де пошуково-ексгумаційні роботи проводитиме спеціалізована організація.

У результаті досліджень науковці отримають додаткові дані для вивчення історії міста. Виявлені захоронення загиблих під час Другої світової війни буде перенесено до вже існуючої зони пам’яті з метою вшанування. Відповідне рішення було затверджено на сесії Вінницької міської ради торік.

За словами головного архітектора міста Євгена Совінського, Вінниця має намір таким чином розкрити справжні сторінки власної історії. Дослідження місць поховань 1920-1975 років та достойне вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій – це значний внесок в боротьбу за відновлення української ідентичності, що є особливо важливим під час повномасштабної російсько-української війни.

“В усій Україні триває процес деколонізації та усунення елементів радянської та комуністичної символіки. Ми маємо намір розмежувати пам’ять про ІІ Світову війну, що буде збережена на Меморіалі по вул. Київській, та штучно привнесений радянсько-комуністичний контекст ”еліт” 20-х, 30-х років, з яких почала формуватись ця поховальна зона, що до цього була міським садом у центрі міста. У випадку якщо будуть виявлені захоронення – їх буде перенесено до вже існуючої зони пам’яті, де уже монтують плити з іменами 6 500 вінничан, що загинули у Світовій війні. Саме з цією метою пошуковці будуть проводити дослідження. По завершенні робіт розпочнеться підготовка до проведення відкритого архітектурного конкурсу”, – сказав перший заступник директора департаменту архітектури та містобудування ВМР – головний архітектор міста Євген Совінський.

Як розповідає директор Музею Вінниці Олександр Федоришен, «Меморіал Слави» у середмісті Вінниці насамперед формувався як місце пам’яті про так звану «громадянську війну» та її «героїчну» радянську інтерпретацію.

“Це мало на меті легалізувати більшовицьку окупацію міста після поразки Української революції та завершення збройної боротьби регулярних збройних сил. Більшовики порушили наявну традицію поховання загиблих вояків на міських цвинтарях, натомість нав’язали традицію влаштування братських та індивідуальних могил в публічних просторах міста. Такі поховання були на сучасних вулицях Соборній та Замостянській, площі Героїв Чорнобиля. Перші поховання на території Міського бульвару (нині – Європейська площа) відбулись наприкінці 1920 р. За спогадами безпосереднього учасника подій Павла Стасюка, тут було поховано 57 червоноармійців, серед яких було багато китайців, що перебували у лавах військ більшовицької росії. Ймовірно, йдеться про загиблих у сутичці 14 листопада того ж року в районі містечка Вахнівка між червоним продзагоном 24-ої дивізії та повстанським підрозділом отаманки Марусі Соколовської», – каже Олександр Федоришен.

Директор Музею Вінниці додав: «Згодом тут поховали одного із організаторів Подільської ЧК (карально-репресивний орган) та «червоного терору» у Вінниці Михайла Максимовича, командира 5-го Радянського полку Бориса Палєя (Палія) та вояка Таращанського полку Іллі Таранюка, загиблих у боях з Армією УНР. Також у 1922 р. тут був захоронений Леонід Балабанов – секретар Подільського губкому комсомолу та продрозверстник, який примусово вилучав збіжжя у місцевих селян. В 1958 р. це місце доповнили ще однією важливою для радянської влади братською могилою – перепоховали з теперішньої площі Героїв Чорнобиля останки загиблих учасників більшовицького заколоту біля Народного дому 29 жовтня 1917 р. Тоді ж вперше на території скверу було здійснено поховання учасників Другої світової. Вони були перепоховані з різних цивільних кладовищ міста і області. Відтоді фігурувала така офіційна назва цього місця пам’яті – «Меморіал борців за радянську владу, загиблих у роки Громадянської та Великої Вітчизняної війни».

Нагадаємо, у травні минулого року з площі Європейської прибрали скульптурну композицію з будьонівцем, червоногвардійцем та червоноармійцем. Пізніше були демонтовані бетонні стели, на яких знаходились плити з викарбуваними іменами полеглих у Другій світовій війні — вони будуть встановлені на гранітних колонах на вулиці Київській.

Зазначимо також, що процес деколонізації розпочався у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії й мав на меті прибрати з міського простору усі маркери країни-терористки та позбутися її впливу на українську свідомість та ідентичність.

У цілому в межах деколонізації свої назви на українські змінили 232 вулиці, провулка, проїзди, тупики, бульварів, площ, парків. Це результат наполегливої праці, яка тривала понад пів року. Єдиним культурним фронтом наукові інституції та вінничани встали на захист українських цінностей, аби тим самим сприяти наближенню Перемоги на воєнних фронтах.

Замість тоталітарних та комуністичних у топоніміці міста утвердилися назви, що показують спільноті та усьому світу наскільки багато в нас є важливих подій та достойних українців, про яких варто пам’ятати. Особлива увага – до вшанування подвигу Героїв національно-визвольних змагань усіх років та сучасної російсько-української війни.

Серед останніх рішень: вулиця Льва Толстого відтепер носитиме ім’я провідника ОУН Степана Бандери, а безіменну вулицю, що тягнеться від Немирівського шосе до аеропорту «Вінниця», перейменовано на честь Івана Трейка, який був одним із 9 генералів УПА.

Ще 6 вулицям міської громади присвоєно імена земляків, котрі полягли в боях із російськими загарбниками: Романа Балаби, Олексія Миргородського, Максима Шаповала, Олега Августюка, Вадима Галети, воїнів Климчуків. З’явились також назви, які засвідчують вдячність воїнам-добровольцям та волонтерам, чия самовідданість та самопожертва гідні слугувати прикладом для наступних поколінь.

Нагадаємо, для фізичних осіб перейменування вулиць не є підставою для переоформлення документів на нерухоме майно. Внесення змін до документів відбувається лише за необхідності, те ж саме стосується і перереєстрації місця проживання. 


Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

Котенок попытался запугать большую собаку (видео)

22.12.2015 - 22:53
То ли он такой смелый, то ли дурь молодецкая взыграла, но факт остается фактом. Котенок попытался запугать большую собаку и настучать тому по носу. Сам пес оказался полным антиподом усатому-полосатому. ...

Шаффл на підборах танцює красуня Цінцін. Запальне відео

20.03.2023
Випадково побачили кліп із танцем ...

В Москве растет число жертв мощного урагана: видео

21.04.2018
В столице России Москве сегодня ...