У Вінниці премією Руданського нагородили автора книги «Слуга народу»

У сесійній залі Вінницької облради відбулось нагородження лауреатів Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського. Серед цьогорічних переможців як місцеві автори, так і ті, що працюють в інших містах.

Про це повідомив Вячеслав Соколовий, голова Вінницької облради.

«Привітали лауреатів:  

— Василя Рудика, журналіста й письменника, за сатиричний роман «Слуга народу» (І місце);

— Віталія Кирницького, члена асоціації діячів естрадного мистецтва України та Вінницького куреня гумористів, за аудіоальбом сатири та гумору «Кому чого бракує» (ІІ місце);

— Олену Дяченко, керівницю аматорського гумористичного дуету «Королеви гумору» філії «СБК села Гордіївка» Тростянецького ЦКД, за авторські гумористичні відеосюжети (ІІІ місце)», — зазначив очільник обласної ради.

Нагадаємо, у Вінниці у 2001 році була видана книга «Слуга народу». Її автор – журналіст Василь Рудик теж родом з Вінниччини. За його переконанням, сюжет книги максимально співпадає з однойменним серіалом, де головну роль виконує тоді ще актор, а нині президент Володимир Зеленський.

Звісно, різниця між книгою, яку автор написав ще у 1992-му, і серіалом «Кварталу 95» є. Приміром, рудиківського Безродька замінили на Голобородька.  

Уродженець Вінниччини Степан Руданський – медик, який був автором сатиричних творів. Щороку в області визначають лауреатів премії на його честь. Уродженець Вінниччини Степан Руданський відомий як автор віршованих гуморесок, що вивчаються у шкільній програмі української літератури. Однак він є і автором серйозної лірики, наприклад, популярної пісні “Повій, вітре, на Вкраїну”.

Степан Васильович народився 6 січня 1834 року у Хомутинцях Вінницького повіту Подільської губернії (нині Калинівський район) у родині сільського священика. Початкову освіту, звісно, здобув у місцевого дяка. З 8 до 15 років хлопець навчався у Шаргородській бурсі, потім ще 6 років у Подільській духовній семінарії. Паралельно захоплювався читанням Тараса Шевченка, журналів “Вітчизняні записки” та “Сучасник”.

1856-го Степан Руданський переїхав до Петербурга, де проти волі батька замість духовної академії вирішив вступити до медико-хірургічної. Спочатку він змушений був задовольнятися статусом вільного слухача, оскільки для того, щоб зійти з духовного шляху, потрібно було отримати спеціальний дозвіл синоду. Степан домігся права стати студентом ціною зіпсованих стосунків із батьком, який був категорично проти вибору сина. Василь Руданський був дуже розсерджений, докоряв Степана витраченими на його освіту грошима, і навіть забороняв йому писати рідною мовою: «Якщо захочеш написати листа, то пиши або шанобливо, не по-малоросійському, або краще нічого не пиши!»

Однак син виявився непоступливим і в цьому: “Заказують мені мою рідну мову, — заказує батько; але в мене були прадід і прапрадід — вони мені не заказали; не слухає батько рідної мови — зате мене і по смерті, може, послухають штирнадцять мiльйонів моїх одномовців.”  Бідолашному студенту в столиці жилося дуже важко, через що він навіть захворів на сухоти. Натомість під час навчання Руданський написав дві книги своїх поезій. Дещо вдалося надрукувати у петербурзькому тижневику “Російський світ”. Декілька віршів з’явилося на сторінках першого номера журналу “Основа” за 1861 рік. Серед них був і ліричний шедевр Руданського “Повій, вітре, на Україну”, який згодом став популярною піснею. 1860 року поет підготував до друку збірку “Нива”, але він не пройшов цензуру. Більш щасливою могла б виявитися доля наступної збірки, яка пройшла цезуру, але не знайшла видавця.

Гуморески Руданського — це народні анекдоти у віршованій формі коломийок. Весела дія нагадує вертеп чи інтермедію, а головними персонажами виступають жид-корчмар, рабин, лях, циган, козак-запорожець, солдат-москаль тощо. Ще одна група творів Руданського – поеми, в яких використано історичні сюжети часів Гетьманщини: “Мазепа, гетьман український”, “Павло Полуботок”, “Павло Апостол”, “Іван Скоропада”. Зразком для поета були українські народні думи. До речі, Іван Мазепа малюється позитивним чином, і аж ніяк не зрадником і лиходієм.


Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

Береза вспылил на Савченко на комитете Рады: видео

05.10.2017 - 15:26
Сегодня во время рассмотрения комитетом Верховной Рады по Нацбезопасности и обороне законопроектов о реинтеграции Донбасса нардеп Юрий Береза не сдержался и накричал на коллегу Надежду Савченко. Береза стал вопрошать, что ...

Навальный раскрыл империю и тайную жизнь премьера РФ Дмитрия Медведева: видео

02.03.2017
Известный российский оппозиционер Алексей Навальный опубликовал ...