Швейцарія втратила чверть експорту зброї через блокування постачань Україні
Експорт зброї зі Швейцарії в 2023 році скоротився на понад чверть, до 697 мільйонів швейцарських франків (788 мільйонів доларів). Вважається, що однією з можливих причин цього є нейтралітет країни, який перешкоджає реекспорту швейцарської зброї та боєприпасів в Україну.
Державний секретаріат з економічних питань (SECO) повідомив про зменшення експорту військової техніки на 27%. Незважаючи на свій статус нейтральної країни, Швейцарія була великим постачальником зброї, займаючи 14-те місце у світі у 2022 році за даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу.
У 2023 році Швейцарія експортувала військову техніку до 58 країн, найбільшими покупцями є Німеччина та Данія. SECO не зазначив причину зменшення експорту, але промислова асоціація Swissmem вказала на заборону Швейцарії на реекспорт зброї як можливу причину.
Згідно з законом про нейтралітет, Швейцарія не може затверджувати передачу військової техніки в Україну, доки країна знаходиться в міжнародному збройному конфлікті. У 2022 році Іспанії, Данії та Німеччині було відмовлено у дозволі на реекспорт озброєнь в Україну, що викликало стурбованість у швейцарській збройовій промисловості.
Індустріальні експерти вважають, що «догматична інтерпретація» положень нейтралітету заважає реекспорту швейцарської зброї та боєприпасів, які були придбані іншими країнами кілька років тому, і веде до нерозуміння щодо позиції Швейцарії в світі.
Нагадаємо, восени минулого року Швейцарія погодила передачу Німеччині 25 танків Leopard 2 з власних запасів за умови, що вони не будуть згодом передані Україні. Про це повідомляло видання Neue Zuericher Zeitung 26 вересня.
Нижня палата парламенту Швейцарії погодилася, що 25 списаних танків Leopard 2 зі складу швейцарської армії можна буде продати німецькій компанії Rheinmetall. Німеччина та інші члени НАТО планують поповнити свої запаси після передачі танків Києву. Загалом влітку в Швейцарії було списано 96 основних бойових танків Leopard 2 із 134.
«З точки зору закону про нейтралітет це можливо, а з точки зору політики нейтралітету, …це в інтересах Швейцарії…Таким чином можна зробити внесок у безпеку Європи, а отже, і Швейцарії», — сказала тоді під час дебатів міністр оборони країни Віола Амхерд
Подпишитесь на новости
Коментарі (0)