Пандемія COVID-19 прискорила старіння мозку у підлітків
Карантинні заходи під час пандемії COVID-19 прискорили процес старіння мозку у дітей віком від 9 до 17 років, причому цей вплив значно сильніше відчули дівчата. Про це повідомляє The Guardian.
Дослідження, опубліковане в Proceedings of the National Academy of Sciences, показало, що зміни у структурі мозку дітей, які пережили обмеження, виявили завдяки магнітно-резонансній томографії (МРТ).
Кора головного мозку, яка зазвичай стоншується з віком, у дітей після карантину продемонструвала ознаки передчасного старіння. У хлопців стоншення відбулося в одній частині мозку, тоді як у дівчат — у 30 різних ділянках обох півкуль. В середньому мозок дівчат виглядав на 4,2 роки старшим за очікуване, тоді як у хлопців ця різниця складала 1,4 роки.
Дослідження виявило, що ці зміни відбуваються в частинах мозку, які відповідають за соціальне пізнання, обробку емоцій та розуміння мови — критично важливі функції для спілкування. На думку вчених, дівчата сильніше залежать від соціальної взаємодії, що пояснює їхню вразливість до стресу під час ізоляції.
Вчені вважають, що такі зміни можуть мати негативний вплив на когнітивні функції та підвищити ризик нейропсихічних розладів у молодому віці. Для остаточного з’ясування наслідків потрібні додаткові дослідження, проте фахівці закликають батьків звернути увагу на важливість соціальної підтримки для підлітків.
Нагадаємо, на початку року нуковці виявили дві нові побічні реакції від вакцини проти COVID-19 – це неврологічний розлад та запалення спинного мозку. Обидва побічні ефекти є надзвичайно рідкісними. Про це йшлося в результатах дослідження, яке у лютому опублікували в журналі Vaccine.
Дослідники, що працюють в рамках Глобальної мережі даних про вакцини, проаналізували електронні медичні дані понад 99 мільйонів людей з Австралії, Аргентини, Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Нової Зеландії та Шотландії.
Вчені порівняли частоту виникнення 13 захворювань мозку, крові та серця у людей після того, як вони отримали вакцину Pfizer, Moderna або AstraZeneca, із ймовірністю розвитку відповідних захворювань до початку пандемії коронавірусу.
Дослідження підтвердило зв’язок між мРНК-вакцинами Pfizer і Moderna із рідкісними побічними ефектами міокардиту – запаленням серцевого м’яза, а також, перикардиту – набряку зовнішньої оболонки серця.
Водночас рідкісним побічним ефектом вакцини AstraZeneca є гострий розсіяний енцефаломієліт – запалення і набряк головного і спинного мозку.
За словами вчених, ризик розвитку цього побічного ефекту становить 0,78 випадку на кожен мільйон доз.
Також науковці виявили зв’язок між вакциною та синдромом Гійєна-Барре і тромбозом церебральних венозних синусів – типом згустків крові в мозку.
Синдром Гійєна-Барре – це рідкісний неврологічний розлад, при якому імунна система організму пошкоджує нервові клітини, що може спричинити біль, оніміння і слабкість м’язів, переходячи до паралічу в найважчих випадках.
Більшість людей повністю одужує від розладу.
Експертка з вакцин з Університету Сіднея Джулі Леаск додала, що інфекція COVID-19 збільшує ризик деяких з цих рідкісних станів «набагато більше, ніж вакцина».
Подпишитесь на новости