Зеленський затвердив підвищення акцизів на пальне
Президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Євроcоюзу щодо акцизного податку.
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк у Telegram в понеділок, 2 вересня.
«Президент підписав (законопроєкт – ред.) №11256-2 про підвищення акцизів. Вступає в силу 01 вересня. Почне діяти, як опублікують в офіційному виданні. Це або сьогодні або завтра», – написав депутат.
Як відомо, 18 липня Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №11256-2 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права ЄС щодо акцизного податку.
Документ передбачає поетапне підвищення акцизів на різні види пального до 1 січня 2028 року. Перехідний етап має розпочатися з 1 вересня 2024 року. На кінцевому етапі акциз на бензин становитиме 359 євро за 1000 л, на дизельне пальне – 330 євро за 1000 л, на скраплений газ – 250 євро за 1000 літрів.
До вересня ставка акцизу для бензину становила 213,5 євро за 1000 літрів, для дизелю — 139,5 євро, автогазу — 52 євро, альтернативного палива — 162 євро.
За прогнозами НБУ, ціни на пальне можуть збільшитись на понад 9% до кінця року. Підвищення акцизів допоможе скоротити дефіцит державного бюджету, зазначає регулятор.
Очікується, що підвищення акцизів у другому півріччі 2024 року принесе до держбюджету додатково 13 млрд грн.
Експерти паливного ринку не вбачають грандіозних змін на АЗС. Директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн вважає, що підвищення вартості пального у вересні, після зростання акцизів, буде майже непомітним для споживачів, за винятком тих, хто їздить на автогазі.
«Справа в тому, що з 1 вересня акциз на бензин зростає на 1,5 гривні, на дизпаливо — менш ніж на 2 грн за літр. Більше зростання — на 5 гривень — буде на скраплений газ. Щодо бензину й дизелю — взагалі не факт, що ми побачимо якісь зміни, оскільки йтиметься про «буденні» ринкові коливання, яких споживач, зазвичай навіть не помічає»,- наводить слова Куюна Укрінформ.
До того ж, ціна на нафту на світових ринках останніми днями опустилася нижче 80 доларів за барель, тоді як місяць тому сягала 87 доларів.
«І якщо б новий акциз запрацював, наприклад, не з 1 вересня, а з 1 серпня, то, впевнений, ми б взагалі не побачили жодних змін на стелах. Адже закупівельна вартість впала, акциз зріс — відповідно, вони компенсуватимуть одне одного. Можливо, навіть було б ще й подальше зниження цін», — вважає експерт.
Більш суттєвим буде підвищення вартості автогазу. Але використання цього палива однак залишиться набагато вигіднішим, ніж бензину.
Подпишитесь на новости