Віртуальна реальність в медицині

Попри на всі радощі, які несе нам технічний прогрес, то тут, то там періодично звучить питання: «І що з того, якщо стільки людей як і раніше не доживають до зрілого віку?» Яка радість від нової технічної іграшки людині, яка страждає від невиліковних захворювань? Однак, все не так сумно – навіть коли мова йде про такі, здавалося б, зовсім несерйозні речі, як окуляри віртуальної реальності.

Ми звикли до того, що технології VR в основному застосовуються у сфері розваг: здійснити екскурсію по містах і селах України або зробити стрибок з парашутом не виходячи з дому в YouTube VR; відвідати одне з казино Макао у віртуальній реальності з PokerStars VR або навіть досліджувати Марс за допомогою симулятора Mars 2030.

Проте технологіями ВР все більше і більше цікавляться вчені – та не для проведення дозвілля. За останні роки VR довела здатність вирішувати аж ніяк не іграшкові проблеми. Наприклад, в медицині, включаючи найпроблемніші місця цієї галузі.

Серцево-судинні захворювання

Хвороби серця та кровоносних судин знаходяться на першому місці серед причин передчасної смерті. З серцем непросто мати справу, тому що це дуже складний орган. Неймовірно важко зрозуміти, що в ньому діється. Воно вимагає одночасно й швидкого реагування, й зважених і точних рішень. Що тут може запропонувати віртуальна реальність?

У першу чергу, моделювання. Запитайте будь-якого хірурга і він скаже, наскільки важко уявити, а потім ще й описати, що з себе представляє серце в тривимірному вимірі. А воно ще й не статичне, принаймні, статика – це аж ніяк не те, що хотів би побачити хірург під час операції, маючи справу з серцем. Як же уникнути фатальної помилки?

Ось тут на допомогу і приходять окуляри віртуальної реальності. У програмі Stanford Virtual Heart, наприклад, можна досліджувати людське серце зсередини за допомогою VR-гарнітури. Програма запущена школою медицини при Стенфордському університеті за підтримки VR Oculus. Вона допомагає студентам виявляти дефекти серця і вчить розуміти, що відбувається з пацієнтом. Але її користь не обмежується тільки ретельними спостереженнями. Вона економить багато грошей, адже коштує набагато менше, ніж пластикові моделі, які використовувалися до того. Планується розробити до тридцяти моделей, що дозволяють досліджувати проблеми серця за допомогою окулярів віртуальної реальності.

Ще одна сфера ефективного застосування віртуальної реальності у медицині – постінсультна реабілітація. Часто людям, які пережили інсульт, важко дається відновлення рухової активності. Швейцарський додаток MindMaze допомагає таким пацієнтам швидше ставати на ноги, навчаючи контролювати цифрові аватари своїх тіл. Візуалізація рухів допомагає вцілілим нервовим закінченням вийти зі сплячого стану. Вчені з Університету Дьюка успішно використовують цю техніку навіть з паралізованими пацієнтами, навчаючи їх грати в футбол за допомогою аватарів. Це буквально вчить мозок заново управляти рухами та допомагає пацієнтам повернути сили й рухові здібності.

Онкологічні захворювання

Хоча рак і не займає перше місце серед причин смертності, те, що він з собою несе, викликає у людей найпотужніший емоційний відгук. Фізичний біль – головний виклик, який рак кидає пацієнтам, їх родичам і лікарям. Зараз в якості знебол.вального для ракових хворих застосовуються опіоїди, але їх анестезійний ефект нестабільний і поступово знижується. Вихід, який у цьому випадку пропонує віртуальна реальність, базується на відволікальному ефекті. Занурення у віртуальний світ наповнює мозок сенсорною інформацією. Це знижує його здатність обробляти інформацію про біль і зосереджуватися на ній. Доведено, що ВР знижує час концентрації на болі до 48%, а опіоїди – всього на 10%.

Також віртуальна реальність ефективно бореться з тривожністю і стресом у таких хворих. Компаніями KindVR, Oncomfort та ін., які бачать свою місію в допомозі тим, хто страждає, розроблено кілька програм з використанням VR для погашення больового синдрому. Пацієнтам пропонується серед іншого помандрувати по підводному світу або відвідати Ісландію.

Ще одна можливість віртуальної реальності в лікуванні раку полягає в обміні досвідом проведення складних операцій. У 2016 р. була проведена тринадцятитисячна трансляція медичного втручання з 360° відео. Британський хірург Шафі Ахмед залучив VR, щоб поділитися знаннями та практичними навичками зі студентами та колегами з усього світу. Додаток, який він використовував, був розроблений Medical Realities – компанією, що використовує VR, 3D і 360° відео для навчання медиків.

Респіраторні захворювання

Респіраторні захворювання – серйозна світова проблема. За оцінками Європейського респіраторного товариства, понад 6 млн людей по всьому світу страждають від астми, ХОЗЛ, туберкульозу та легеневої гіпертензії. Дуже часто до незворотних наслідків призводить неправильне використання інгаляторів і недолік знань про те, як поводитися під час нападу. Віртуальні програми допомагають людям, що страждають на астму, справлятися з її симптомами. Вони вчать, як користуватися інгалятором і як правильно дихати – адже часом це може врятувати життя.

Використання VR в лікуванні захворювань дихальних шляхів поки що знаходиться в початковій стадії, але певні кроки в цьому напрямку вже зроблені. Є спроби впровадити VR в протокол штучної вентиляції легенів, що має знизити ризик фізіологічних і психологічних ускладнень при вентиляції.

Діабет

У цій галузі VR переважно використовується в навчальних цілях – як для медиків, так і для пацієнтів. Наприклад, програма Diabetes Voyager використовує Oculus VR і Microsoft Kinect, щоб провести користувачів по серцю, мозку і судинній системі діабетика. Учень отримує можливість зіткнутися з викликами, які кидає діабет, включаючи досягнення нормального рівня глікованого гемоглобіну, уникнення гіпоглікемії та боротьбу з надмірною вагою.

Хвороба Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера – домінантний тип деменції. Вона вражає мільйони людей по всьому світу, і число тих, хто страждає від неї, постійно зростає. Так що навряд чи вдасться просто відмахнутися від цієї проблеми, пояснюючи її звичайним старінням. Для вчених же це прямий заклик до роботи. Основне випробування для людей з Альцгеймером і деменцією полягає в ізоляції. Вона проявляється в різних сферах: мова, взаємодія з оточенням, пам’ять. Використання VR в цій області базується на принципі нейропластичності – здатності мозку повторно формувати синапси при взаємодії зі збагаченим середовищем.

Вчені разом з програмістами розробляють програми, які, з одного боку, відроджують попередній життєвий досвід літніх людей, а з іншого – стимулюють позитивні емоції, задіючи сценарії подорожей в екзотичні місця, спостережень за дикою природою й т.п. VR дає тим, хто страждає від деменції, шанс відчувати себе живими та зберігати відчуття самоцінності.

Але полегшення життя хворим на Альцгеймера – не єдине застосування для VR в боротьбі з цією недугою. Технологія віртуальної реальності дозволяє виявити ризик захворювання ще у молодому віці на підставі даних про проходження випробуваним віртуального лабіринту. Це допомагає вченим краще зрозуміти, як розвивається хвороба і як їй можна запобігти.

Майбутні перспективи

Ми описали лише кілька прикладів того, як використовується віртуальна реальність у медицині. Однак, потенціал цієї технології неосяжний. Медичні VR додатки стають все більш і більш різноманітними та можуть розроблятися під потреби як приватних практик, так і державних лікувальних установ. Крім навчання, симуляції операцій, лікування психологічних розладів і відволікання від болю, вони можуть використовуватися для діагностики й дозволяють мінімізувати трудовитрати при проведенні трудомістких операцій.


Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

На поселок в Киргизии рухнул грузовой Boeing 747, много жертв и разрушений: видео

16.01.2017 - 09:38
В Киргизии произошла авиакатастрофа с многочисленными человеческими жертвами. На подлете к аэропорту Манас в Бишкеке на жилые дома рухнул грузовой самолет Boeing 747, который выполнял рейс из Гонконга. Борт принадлежал компании MyCargo ...

В Берлине перед приездом Путина полиция обезвредила пьяную «жертву хунты»

22.10.2016
Так называемый «новороссийский» митинг, организованный ...