У Чумацькому Шляху виявили величезну чорну діру

Астрономи виявили величезну чорну діру, яка утворилася в результаті вибуху зірки всього за 2 000 світлових років від Землі. Про це повідомляє The Guardian.

Наразі це найбільша чорна діра в Чумацькому Шляху, яку дослідники виявили, спостерігаючи за зіркою в сузір’ї Орла, на яку вплинула сила космічного об’єкта. Рух вказував на те, що зірку затягувала чорна діра, в 33 рази масивніша за Сонце.

«Повна несподіванка. Це — наймасивніша чорна діра зоряного походження в нашій галактиці та друга найближча з усіх виявлених. Таке відкриття буває лише раз у житті дослідника», – сказав доктор Паскуале Пануццо, астроном і член місії Gaia з Паризької обсерваторії.

Подальші спостереження з телескопа Європейської південної обсерваторії в чилійській пустелі Атакама підтвердили масу чорної діри та орбіту зорі, яка обертається навколо неї кожні 11,6 років.

Вимірювання зорі-компаньйона не виявили жодних ознак того, що вона була забруднена матеріалом, який вилетів із зоряного вибуху, що утворив чорну діру. Це вказує на те, що чорна діра утворилася задовго до того, як захопила зорю-компаньйон у своє потужне гравітаційне поле.

Зоряні чорні діри утворюються, коли масивні зірки колапсують наприкінці свого життя. У Чумацькому Шляху їх виявлено десятки, більшість з них важать приблизно в 10 разів більше маси Сонця. Найбільш вражаюча чорна діра Чумацького Шляху, Стрілець А, має сукупну масу в кілька мільйонів Сонць. Вона ховається в самому серці галактики і утворилася не від вибуху зірки, а в результаті колапсу величезних хмар пилу і газу.

У Чумацькому Шляху можуть існувати 100-метрові зоряні чорні діри, але, незважаючи на їхню величезну масу і потужні сили, які вони генерують, їх буває надзвичайно важко виявити.

Великий звіт щодо цієї чорної діри мали оприлюднити в 2025 році. Однак, через важливість відкриття, дослідники опублікували дані про нього раніше, ніж планувалося.

Що було раніше

Астрономи знайшли найбільшу чорну діру, яка щодня поглинає кількість газу і пилу, що дорівнює масі Сонця. Про це у лютому повідомило Science Alert.

За даними вчених, маса чорної діри, яка знаходиться в центрі квазарної галактики J0529-4351, становить близько 17 мільярдів Сонць. Вона зростає настільки швидко, що майже досягла максимальної межі того, скільки матеріалу вона може поглинути.

Астрономи підрахували, що виявлена чорна діра зростає зі швидкістю близько 370 сонячних мас на рік. Це максимальна стабільна швидкість, з якою чорні діри можуть живитися, яку також називають межею Еддінгтона.

Якщо швидкість збільшиться, речовина почне світитися настільки сильно, що тиск випромінювання буде виштовхувати речовину навколо чорної діри, поки вона не опиниться за межами гравітаційної досяжності.

На сьогоднішній день вчені ще не встановили точних механізмів утворення надмасивних чорних дір. Дослідження квазара J0529-4351 може допомогти це з’ясувати.

Варто зазначити, що квазар — це надзвичайно яскраве активне галактичне ядро. Його випромінювання живиться від надмасивної чорної діри.

J0529-4351 — квазар, знайдений у Космічному Полудні (приблизно через 1,5 мільярда років після Великого Вибуху). Це дуже ранній період в історії Всесвіту.


Подпишитесь на новости

 

Video >>

Попытка дамы заехать на паркинг оказалась разрушительной (видео)

14.04.2016 - 15:48
Попытка дамы заехать на паркинг оказалась разрушительной. Причем два раза подряд, в течение очень короткого промежутка времени. Пытаясь попасть на стоянку, женщина протаранила автомобиль, который находился даже не на пути ...

Опубликована архивная любительская съемка старой Винницы (видео)

11.11.2015
Ранее мы публиковали современную съемку ...

Турецкий мультфильм про Эрдогана и Путина набирает просмотры в сети (видео)

27.12.2015
Турецкие мультипликаторы оперативно создали мультфильм ...