Президент Фінляндії пропонує виключити РФ із Ради безпеки ООН
Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що реформа Ради безпеки ООН має включати розширення складу, скасування права вето для будь-якої держави та виключення будь-якого члена, який бере участь у «незаконній війні», такій як вторгнення Росії до України.
Про це він сказав в інтерв’ю Reuters.
Стубб зазначив, що приєднає свій голос до закликів до реформ наступного тижня в Нью-Йорку на Генеральній асамблеї ООН, де буде обговорено склад Ради безпеки цієї всесвітньої організації.
За його словами, Рада безпеки, що складається з п’яти постійних і десяти країн-членів, покликана підтримувати мир у всьому світі, проте геополітичне суперництво завело її в глухий кут з низки питань, включаючи вторгнення Росії в Україну.
Стубб заявив, що він запропонує збільшити кількість постійних членів з п’яти до десяти, додавши ще одного представника Латинської Америки, двох представників Африки та двох представників Азії.
«Жодна держава не повинна мати права вето у Раді безпеки ООН», — сказав він.
США, одна з п’яти країн, які мають право вето поряд з Росією, Китаєм, Францією та Великобританією, також підтримала надання двох постійних місць Африці.
Як заявив Стубб, будь-який член організації, який веде незаконну війну, «подібну до тієї, яку Росія зараз веде в Україні», має бути усунений.
Він зазначив, що його пропозиції щодо Ради безпеки «виходять за рамки того, що зазвичай говорять малі держави-члени», але додав, що великі країни не стали б пропонувати послаблення свого власного впливу.
«Тому вони говорять лише слова, але не роблять нічого конкретного», — сказав Стубб, додавши, що сподівається, що інші допоможуть розгорнути план до 80-річчя ООН наступного року.
Будь-які зміни у складі Ради безпеки, включаючи п’ять повноважень вето, мають бути схвалені двома третинами Генеральної асамблеї.
«Моя основна ідея полягає в тому, що якщо країни глобального Півдня, з Латинської Америки, з Африки, з Азії не матимуть повноважень у системі, вони відвернуться від Організації Об’єднаних Націй. А цього ми не хочемо», — зазначив президент Фінляндії.
Фінляндія нарощує свій військовий потенціал та проводить активну співпрацю з партнерами. Головна мета — оборона, якщо Росія нападе на країну. Нагадаємо, про це 9 вересня на церемонії відкриття курсів з оборони країни заявив командувач Сил оборони Фінляндії Янне Яаккола, інформує Yle.
«Ми турбуємося про безпеку. На цьому не можна економити», — сказав Яаккола.
Він зазначив, що посилення обороноздатності та співпраця з партнерами не несуть загрози будь-якій країні.
«Ми готуємося захищати нашу країну, як і раніше», — підкреслив Яаккола.
Командувач Сил оборони Фінляндії заявив, що для фінів стало шоком повномасштабне вторгнення Росії до України, яке відбулось в лютому 2022 року.
«Ми приєдналися до НАТО у найбільш слушний момент», — додав він.
Яаккола заявив, що у РФ зараз мало, або зовсім нема стримуючих факторів для використання своїх збройних сил. Також він заявив, що не можна виключати того, що війна може розширитись на території Європи.
Подпишитесь на новости