Як стати донором крові та чого не можна робити перед донацією

Донори крові менше хворіють, тому що перед здаванням крові проходять перевірку здоров’я та заздалегідь дізнаються, чи потрібна їм медична допомога.

Здати свою кров і допомогти тому, хто її потребує, – благородна справа, але донорам крові можуть бути не всі. 

Донори крові проходять обстеження – здають аналіз крові (перед забором у них крові), який допомагає виявити можливі проблеми зі здоров’ям. І якщо вони є – вчасно зреагувати, не допускаючи розвитку захворювання. Тому для самого донора це можливість пройти так званий чекап.

Якщо ви хочете стати донором, то насамперед важливо знати, чи є у вас заборона до цього. Вони можуть бути тимчасовими або постійними. Наприклад, жінкам під час менструації не слід здавати кров, їм треба почекати 5 днів після закінчення кровотечі.

Також тимчасові протипоказання до донорства — це нещодавно зроблені пірсинг або татуйовання. Взагалі не можна бути донором, якщо ви хворіли на гепатити В і С, на сифіліс, маєте онкологічні захворювання, позитивний ВІЛ-статус або хворі на епілепсію.

Якщо заборони немає, то важливо за дві доби перед здаванням крові не вживати алкоголь, за 2 години до донації та 2 години після – не курити. За добу до здавання крові не можна їсти копчену та жирну їжу, молочні продукти, вживати газовану воду, яйця, майонез, кетчуп тощо.

Для донорів держава передбачила певні пільги: крім обстеження крові, яке проводиться безкоштовно, у день донації ви можете взяти вихідний. Перед здаванням крові вас напоять гарячим чаєм.

Донація цільної крові

Процес здавання цільної крові поділяють на два етапи: 1) медогляд; 2) сама донація, яка займає до 10 хв. Увесь процес може зайняти близько 3 годин, якщо рахувати разом із дорогою.

В донора визначають групу крові та рівень гемоглобіну. Деякі станції перевіряють також рівень АЛТ і білірубіну (показники функції печінки). Саме для цього донору рекомендують дотримуватися дієти. Також можуть перевірити експрес-методом наявність ВІЛ/СНІД інфекції та Kell.

Немає значення, скільки разів ви були донором і чи стоїть печатка у вашому паспорті з групою крові. Кожного разу все одно будуть визначати групу крові та гемоглобін, а інші експрес-показники (АЛТ, білірубін, ВІЛ/СНІД та Kell) лише залежно від рівня фінансування закладу. Швидкі методи дорогі, а кров перевіряють на ці показники в лабораторії перед зберіганням і переливанням.

Процедура проходить у спеціально обладнаному кабінеті для забору крові – маніпуляційній. Маніпуляційна медсестра візьме дозу крові, 450 мл, у разовий стерильний полімерний контейнер (гемакон), що робить процедуру інфекційно безпечною для донора та в пробірку близько 20 мл крові для аналізу на захворювання, що можуть передати через кров — ВІЛ/СНІД, сифіліс, гепатит В і С. Перевіряють печінкові показники. Уся процедура триває до 10 хв. 

Після забору цільну кров розділяють на компоненти шляхом центрифугування та отримують еритроцитарну масу, що зберігають у спеціальному холодильнику протягом 21, 35 або 42 днів залежно від консерванту. Паралельно з процесом центрифугування, у лабораторії ще раз перевіряють групу крові та резус-фактор, тестують на інфекції, що можна передати через кров, роблять біохімічний і загальний аналізи крові. Якщо аналізи не виявлять протипоказань, кров після обробки видадуть для переливання реципієнту. Далі медсестра накладає на місце пункції пов’язку, яку не слід знімати впродовж 2-х годин.

Окрім донації цільної крові, є ще донація плазми, тромбоцитів і гранулоцитів.


Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

Горит российский военный корабль «Маршал Шапошников», видео

16.02.2018 - 14:53
На палубе военного корабля Тихоокеанского флота РФ «Маршал Шапошников», стоявшем у причала в порту Находки, что в Приморском крае, произошло возгорание. Экипаж судна успели эвакуировать. Пожар зафиксирован 16 февраля в ...

В Киеве на «Дарынке» сильно горят склады с секонд-хендом: видео

25.12.2016
На восточной окраине Киеве загорелись ...