Європа завершила зиму із рекордними запасами газу

Росія зазнала чергове фіаско у протистоянні з Заходом. Цього разу на енергетичному фронті. Країни Європи завершили зиму із рекордними запасами газу в підземних сховищах (ПСГ).

Про це свідчать дані асоціації Gas Infrastructure Europe (GIE) у середу, 1 березня.Наразі європейські ПСГ заповнені на 61,65% (на 21,61% пункту вище, ніж у середньому на цю дату за останні п’ять років). У них міститься 66,94 млрд куб. м газу.

Відбір газу зі сховищ країн ЄС 27 лютого становив 600 млн куб. м. Водночас закачування дорівнювало 18 млн куб. м.

Опалювальний сезон у Європі розпочався 14 листопада, і з цього моменту країни ЄС відібрали зі сховищ 42,1 млрд куб. м газу. При цьому сумарний відбір газу з ПСГ на 106 день з моменту досягнення максимуму їхнього заповнення на 12,45% нижчий від середнього значення на цей день за попередні п’ять років. Минулий сезон відбору газу з європейських підземних сховищ завершився 19 березня 2022 року, коли залишалося лише 25,5% запасів.

Поточний тиждень у Європі виявився холоднішим за попередній, що вже призвело до зростання відбору газу. Температури у багатьох країнах ЄС виявляються на рівні кліматичної норми.

При цьому Європа наростила надходження СПГ із терміналів до газотранспортної системи до максимуму з початку грудня. Потужності регазифікації скрапленого газу та подальшого його закачування до європейських трубопроводів зараз завантажено на 67% від максимуму. Середня ціна закупівлі газу за підсумками лютого впала до $583 за тисячу куб. м.

Європа рекордно скоротила споживання газу — МЕА

За підсумками 2022 року споживання природного газу в Європі знизилося на 13% або більше, ніж на 70 млрд куб. м. Це найсильніше зниження попиту у регіоні в історії. Такі дані містяться у квартальному звіті Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) щодо ринку газу, оприлюдненому у вівторок, 28 лютого.

«Споживання природного газу в країнах ОЕСР у Європі скоротилося, за оцінками, на 13% (більш ніж на 70 млрд куб. м) у 2022 році — це різке зниження в абсолютному вираженні за всю історію. Рекордно високі ціни на газ призвели до безпрецедентного скорочення попиту на газ у промисловості, тоді як більш тепла погода чинила тиск на попит, пов’язаний із газорозподільними мережами», — йдеться у звіті.

Вказано, що на 30 млрд куб. м знизився попит промисловості, на 34 млрд куб. м — у газорозподільних мережах, ще на 6 млрд куб. м — у секторі електрогенерації.

При цьому понад 40% скорочення річного попиту припали на четвертий квартал 2022 року, коли споживання газу впало на 20% (на 33 млрд куб. м) порівняно з аналогічним періодом попереднього року.

У 2023 році попит на газ у Європі зменшиться ще на 3%, прогнозує МЕА. Це буде пов’язано з розширенням використання відновлюваних джерел енергії та більшої доступності ядерної енергетики у Франції. Попит на газ у промисловому секторі відновиться майже на 10%.

Однак якщо повністю припиняться постачання трубопровідного газу з Росії та посилиться конкуренція за скраплений природний газ (СПГ) на світовому ринку, то скорочення попиту може досягти 8%, зазначено у звіті.

Загалом МЕА прогнозує збереження світового попиту на газ у 2023 році на незмінному рівні — близько 4,041 трлн куб. м.

ЄС заощадив €12 млрд після відмови від газу з РФ

Країни Євросоюзу заощадили 12 млрд євро внаслідок розширення виробництва електроенергії з відновлюваних джерел після відмови від імпорту газу з Росії через війну в Україні. Про це свідчать дані аналітичного центру Ember Climate, оприлюднені 22 лютого.

«Завдяки потужностям, що розширюються, і сприятливим метеоумовам вітряні і сонячні електростанції після початку війни виробили рекордну кількість електроенергії в ЄС», — йдеться у звіті.

Так, з березня 2022 року до кінця січня 2023 року в ЄС вироблено на 10% більше вітряної та сонячної електроенергії, ніж за аналогічний період 2021-2022 років. З цих джерел отримано 23% усієї електроенергії у Євросоюзі — це найвищий показник за всі роки переходу на «зелену енергетику».

Загалом за вказані місяці було додатково вироблено 50 терават-годин електроенергії, що відповідало б імпорту 90 терават-год газу на суму 12 млрд євро.

Підрахунки Ember Climate ґрунтувалися на середніх цінах на енергоносії за період, що досліджується. За даними центру, імпорт газу до ЄС скоротився на 5%, а частка російського газу з березня до січня становила лише 16%, тоді як до початку війни в Україні цей показник сягав 40%.

Дослідники вважають, що заміна викопних енергоносіїв на сонячну та вітрову енергію є для ЄС єдиною можливістю «забезпечити стабільну енергетичну безпеку та незалежність».


Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

Опубликовано видео, как Ульяне Супрун предлагали взятку

07.04.2018 - 01:54
Журналисты ТСН сняли сюжет о том, как и.0. министра здравоохранения пытались предложить взятку однокомнатной квартирой за помощь в получении медицинского оборудования для города Вишневое Киевской области. Эта история стала публичной ...

Луценко вышел к протестующим возле его дома: появилось видео

25.02.2018
Сторонники Саакашвили продолжили свою акцию ...

В Киеве молния ударила в телевышку: видео

15.06.2018
В четверг Киев накрыла непогода. ...

ВСУ медленно, но уверенно освобождают Донбасс

09.07.2016
Украинский комбат пояснил особенности сегодняшней ...