Греція звинуватила Росію в зростанні цін на електроенергію в ЄС
Російські атаки на українську інфраструктуру стали однією з причин різкого зростання цін на електроенергію в південно-східній Європі — більш ніж удвічі. Про це заявив у листі до Єврокомісії прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс, повідомляє Financial Times.
Посадовець закликав главу Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн терміново вирішити проблему нестачі транскордонних потужностей для стабілізації цін.
Серед причин стрибка цін Міцотакіс назвав спекотну погоду, перебої у виробництві електроенергії та пересохлі водосховища. Однак ключовим фактором, за його словами, стали російські удари по енергосистемі України, що призвело до шестикратного збільшення імпорту електроенергії в Україну від сусідніх країн ЄС.
Урядовець також вказав на необхідність поліпшити нагляд за ринком електроенергії, який він назвав «непрозорим чорним ящиком». Політики ЄС, включно з колишнім прем’єр-міністром Італії та президентом Європейського центрального банку Маріо Драгі, також висловили занепокоєння високими і нестабільними цінами на енергоносії, що негативно позначається на конкурентоспроможності Європи.
Фон дер Ляєн наголосила на важливості транскордонних енергетичних мереж, які можуть бути профінансовані з бюджету ЄС для досягнення кліматичних цілей.
Через постійні атаки Росії на енергетичну інфраструктуру Україна втратила майже половину своїх потужностей з виробництва електроенергії.
Після наймасштабнішого удару Росії 26 серпня в Україні діяли жорсткі відключення. Ситуація зі світлом покращилася тиждень тому. Нагадаємо, на початку літа теж були тривалі відключення, які припинилися 23-го липня. Тоді значний дефіцит енергії в енергосистемі України був результатом восьми російських масованих атак з початку року на об’єкти енергетики. Внаслідок цього країна втратила 9 ГВт виробничої потужності електростанцій. А така потужність дорівнює споживанню влітку у пікові години таких країн як Нідерланди, Фінляндія або разом Словаччини та країн Балтії.
Єврокомісія працює із ENTSO-E (європейська мережа операторів системи передачі електроенергії) над збільшенням максимальної потужності експорту електроенергії до України.
Єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон 11 вересня заявила, що ЄС вже надав велику підтримку, зосередившись на ремонті, розподілі генераторів та збільшенні імпорту електроенергії. Зокрема за її словами, через Фонд підтримки енергетики України Енергетична спільнота, Єврокомісія, держави-члени та інші донори мобілізували близько 510 млн євро на ремонт пошкоджених установок, децентралізоване виробництво газу та відновлюваної енергії, а також на резервне електропостачання цивільної інфраструктури.
10 вересня глава уряду Денис Шмигаль після зустрічі з главою МЗС Британії Девідом Леммі подякував Лондону за виділення 30 млн фунтів на підтримку української енергетики.
Подпишитесь на новости