Завдяки децентралізації українці беруть активну участь в управлінні громадами

Вже п’ять років триває процес децентралізації в Україні, ініційований Урядом Гройсмана. Ця реформа запустила цілу низку змін у системі управління країною

Суть децентралізації полягає у тому, що місцева влада отримує значно більше повноважень та ресурсів для розвитку об’єднаної територіальної громади (далі – ОТГ). Їм передають кошти та землі, і для людей це означає, що важелі контролю та впливу на місцеве управління належать саме їм. Завдяки такій моделі влада стає ближчою до громадян, відповідно – змінюється якість надання певних послуг і вирішення проблем.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман наполягав на децентралізації ще п’ять років тому, коли обіймав посаду віце-прем’єра. Тоді він наголошував, що реформа місцевого самоврядування буде одним з його пріоритетних завдань, адже саме заради втілення цієї реформи в життя він і прийшов працювати в Уряд. Слід зазначити, що дати старт децентралізації Гройсман намагався, ще коли був міським головою Вінниці. Втім, тоді у Києві не захотіли нічого чути про глобальні зміни у владній вертикалі на місцях. Вже ставши прем’єром, Володимир Гройсман переконував і колег по Уряду, і депутатів, та іноді, навіть президента, аби вони підтримали реформу.

“Це нова дорога, якісна інфраструктура, новий шкільний автобус, нова школа або дитячий садок, нове підприємство. Це відсутність необхідності кожному з вас їздити в район або область. Це правильно побудована система управління і розподіл фінансових ресурсів для кожного українця”, – так пояснює Володимир Гройсман суть однієї з найпотужніших українських реформ.

Аби краще зрозуміти масштаби та суть децентралізації, звернемося до статистичних даних. На даний момент в Україні створено 884 ОТГ, яким держава вже надала усі відповідні повноваження, ресурси та землі. Завдяки цьому власні доходи місцевих бюджетів виросли більш ніж втричі: з 68,6 млрд. грн. у 2014 році до 234 млрд. грн. у 2018 році. При цьому, на підтримку розвитку регіонів минулоріч виділили рекордну суму – 37,8 млрд. грн. Ці гроші підуть на розвиток інфраструктури – будівництво та ремонт лікарень, шкіл та дитсадків, доріг, водогонів, енергоефективних котелень, зон відпочинку тощо.

Стають більш доступними і адміністративні послуги, адже по всій країні діє 775 ЦНАПів, де послуги надають швидко та у комфортних сучасних умовах. Ще десять років тому це могло здатися українцям фантастикою. А зараз вже понад 9 мільйонів людей проживають в об’єднаних громадах і користуються благами реформи місцевого самоврядування.

Вінниччина входить до числа регіонів, де децентралізація успішно набирає оберти. 635 мільйонів гривень державної допомоги ми отримаємо у 2019 році на місцевий та регіональний розвиток. “З 2014 року до 2018-го доходи міського бюджету виросли у 2,6 рази. Ресурс бюджету розвитку збільшився у 5,5 раза – з 175 мільйонів до майже 1 мільярда гривень”, – говорить голова Вінницької міської об’єднаної громади Сергій Моргунов.

А голова Вороновицької ОТГ Олександр Ковінько розповідає, які кроки допомогли громаді стати однією з найуспішніших у регіоні. За його словами, спочатку частина людей була скептично налаштована до процесу децентралізації, але реальні результати змінили думку багатьох щодо цього питання. “У ході децентралізації за офіційними показниками бюджет нашої ОТГ збільшився на 130%. Безперечні плюси створення ОТГ – це можливість вирішувати питання на місцях. Наприклад, нещодавно ми виділили 400 тисяч гривень і придбали поліцейський автомобіль для дільничних інспекторів”, – розповідає він.

Окрім того, незабаром у Вороновиці втілять проект з організації зручного перевезення пасажирів до Вінниці. Якщо зараз люди їдуть цим маршрутом і платять по 20 гривень, то у майбутньому вони матимуть можливість їздити дешевше, по 12 гривень. Перевезення планують запустити з 1 липня. Серед найближчих масштабних планів – реконструкція центру Вороновиці та площі Музею авіації та космонавтики. У нас проводився конкурс,  у рамках якого ми пропонували мешканцям намалювати ескізи того простору, який вони хочуть бачити у центрі. Ескізи передані проектувальнику, і найближчим часом він представить кінцевий проект, аби ми могли розпочати капітальний ремонт та реконструкцію”, – говорить Олександр Ковінько.

Рушієм реформи вороновицький очільник називає прем’єра Гройсмана. “Ще з 2004 року обговорювали адміністративну реформу та децентралізацію. Але ніхто тоді не хотів ділитися повноваженнями. На мою думку, велика користь ініціативи Гройсмана саме у перерозподілі податків. Адже зараз вони вже не йдуть у Київ, а залишаються в громаді. Депутати та активні мешканці вносять свої пропозиції і можуть діяти в інтересах людей, уникаючи тяганини із дозволами та узгодженнями “зверху”. Якщо громаді це потрібно – то ми самостійно і виважено цим займаємось”.

Олег МАЛЕЦЬКИЙ


Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

Появилось видео, как пес Макрона сходил по-маленькому на камин в Елисейском дворце

23.10.2017 - 15:04
Президент Франции Эммануэль Макрон как бы в шутку сказал, что вид министров спровоцировал неадекватное, хотя и вполне естественное поведение его пса Немо. Во время официальной встречи хозяина с членами правительства ...

«Боруссия» громит «Легию» с рекордным счетом: видео голов

23.11.2016
С хоккейным счетом завершился поединок ...

В вашингтонской кофейне ввели пикантный дресс-код: фото, видео

21.03.2017
Даже удивительно, что кафе, магазины, ...