Уряд Британії хоче надати Україні лазерну зброю

Міністр оборони Британії Грант Шаппс заявив, що країна розглядає можливість відправки Україні прототипа лазерної зброї. Йдеться про засоби для збивання дронів та ракет. Про це повідомляє The Daily Telegraph. Але якщо ідею й вийде реалізувати, то станеться це не в найближчі місяці. 

Зазначається, що Шаппс перевірив лабораторію лазерного озброєння DragonFire. Він зазначив, що розгортання цієї зброї є «найбільшою тратою грошей на оборону».

«Що я хочу зробити, так це прискорити процес, який зазвичай є дуже тривалим, можливо до 10 років, до набагато коротших часових рамок і розгорнути його, потенційно на кораблях і потенційно на суші», — сказав Шаппс.

Міністр додав, що Британія планує встановити DragonFire на озброєння до 2027 року. Очікується, що лазер спочатку буде встановлений на кораблях британського флоту, а потім системи розгорнуть на суші.

Однак Британія також працює над тим, щоб побачити, чи зможе вона надіслати прототипи в Україну раніше, навіть якщо вони не будуть на 100% вдосконалені.

DragonFire — це фактично лазерний промінь, що здатний збивати безпілотники та ракети. Зброя невидима і безшумна, оскільки довжина хвилі світла становить близько одного мікрона, яке людське око не може помітити. Також система достатньо потужна, щоб збивати снаряди, що рухаються швидше, ніж, наприклад, балістичні ракети. 

У середені березня 2024 року Defence Science and Technology Laboratory (Dstl), дослідницьке агентство, підпорядковане Міністерству оборону Великої Британії, продемонструвало мішені, вражені у ході нещодавнього випробування перспективної лазерної системи ППО DragonFire.

Бойовий лазер DragonFire розробляється на замовлення МО Великої Британії консорціумом, у який входять такі провідні військові підрядники як MBDA UK, Leonardo, BAE Systems, QinetiQ та інші. Розробка DragonFire триває принаймні з 2017 року, а перші випробування відбулися у січні 2024 р.

Характеристики DragonFire засекречені, але це зброя прямого радіуса дії, призначена для ураження повітряних та балістичних цілей (дрони, ракети, мінометні мини). За словами представників МО Великої Британії точності DragonFire вистачає для того, щоб влучити у монету в £1 (діаметр 23 мм) з дальності у 1 км. Вартість одного пострілу – менше ніж £10.

Серед показаних Dstl уражених цілій можна побачити мінометну міну калібру 120 мм від радянського міномета ПМ-43, FPV-дрон та лист металу, який має репрезентувати крило літака чи корпус ракети.

Зазначимо, що у жовтні 2023 року Ізраїль уперше у світі застосував лазерні системи ППО проти ракет.

На відео, яке тоді публікувалося місцевими каналами, імовірно, робота такого лазера.

За розрахунками, одне перехоплення лазерної ППО коштуватиме 3-4 долари порівняно з одним перехопленням системи ППО «Залізний купол» у 50 тисяч доларів.

При цьому ізраїльський журналіст Ітай Блюменталь повідомляв, що джерела у системі безпеки не підтверджують використання ПРО «Залізний промінь». Але вони й не зобов’язані.