У Мюнхені назвали строки, коли Україна отримає перші F-16

Україна може отримати перші винищувачі F-16 влітку 2024 року. Про це повідомляє Foreign Policy з посиланням на заяви європейських лідерів на Мюнхенській конференції з безпеки.

«Я думаю, що в червні ми побачимо їх в Україні», — цитує видання міністра оборони Литви Арвідаса Анушаускаса.

Ці дані також підтвердив інший європейський чиновник, який перебував у Мюнхені.

«Українська влада розраховує, що до кінця фінансового року у США (вересень) для польотів на винищувачах будуть підготовлені 12 пілотів», — йдеться у матеріалі Foreign Policy.

В свою чергу, очільник уряду Нідерландів Марк Рютте заявив, що Україна отримає не менше 24 літаків F-16. Правда, не уточнив, це від його країни чи взагалі від коаліції. Так само не зрозуміло — всього чи на першому етапі…

Нагадаємо, раніше Нідерланди обіцяли 42 винищувачі F-16 для України. Наприкінці грудня уряд Нідерландів прийняв рішення про підготовку перших 18 літаків F-16 до передачі нашій державі.

Окрім того, Данія теж надасть 19 літаків. Передачу F-16 анонсувала і Норвегія, у розпорядженні якої близько 60 таких літаків.

Українські пілоти продовжують навчання на американських винищувачах F-16. У середньому підготовка триває близько шести місяців. Про це ldf nb;ys njve в інтерв’ю Голосу Америки розповів український льотчик Фантом.

За його словами, під час підготовки навчають не лише пілотів, а й наземний персонал, зокрема механіків, які обслуговуватимуть літаки, та підрозділи забезпечення, які забезпечуватимуть виконання завдань.

«Щодо термінів, як і було сплановано, приблизно 6 місяців підготовка одного пілота або однієї групи. Але є нюанси, і вони не пов’язані здебільшого з нашим персоналом, це пов’язано з адміністративною роботою наших партнерів, тобто своя бюрократія, і вона потребує часу. Тому це і вплинуло на час підготовки. Але вона йде за планом», — розповів Фантом.

Він зазначив, що українським пілотам було складно на початковому етапі навчання, оскільки це літак нової генерації. Він обладнаний великою кількістю систем та програм, які необхідно вводити під час та до польоту.

«Ми з таким не стикалися, у нас підготовка йде трохи інакше, і наш літак набагато простіше, ніж F-16», — уточнив пілот.