Стародавні майя зникли через посуху, – вчені

Тривала посуха в період з 1400 по 1450 роки призвела до запустіння Майяпана, що створювало загрозу для сільського господарства і торгових маршрутів. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications.

Нестача продуктів харчування та погіршення життєвої ситуації змушували людей до міграції. Ті, хто залишався, наражалися на високу смертність.

В похованнях Майяпана виявлено останки, імовірно, членів державних структур, що свідчить про кровопролитні конфлікти. Результати також підтверджують інституційний занепад у 1441-1461 роках, викликаний політичними суперництвами і соціальними розладами.

Дослідницька група використовувала обширні історичні дані, включаючи зміни у чисельності населення, кліматичні умови і інформацію про харчування в сучасному контексті. Аналіз людських останків також вказав на кореляцію між кількістю опадів та чисельністю населення, а також на те, що зменшення опадів супроводжувалося зростанням конфліктів.

Нагадаємо, у 2020 році в Мексиці виявили найранішу і найбільшу з відомих монументальних споруд цивілізації майя. Про відкриття вчених 3 червня того року повідомив журнал Nature.

Археологи вважали, що цивілізація майя розвивалася поступово — спочатку в 1000-350 роках до нашої ери з’явилися невеликі села, потім люди стали використовувати кераміку і навчилися вирощувати кукурудзу.

Однак недавня знахідка на штучному плато Сейбаль в Гватемалі, що датується 950 роком до нашої ери, поставила цю модель під сумнів. Тепер американські археологи з університету Арізони знайшли в мексиканському муніципалітеті Табаско прихований під землею величезний пам’ятник того ж раннього періоду.

Вчені виявили штучну платформу розміром 1413 метрів з півночі на південь і 399 метрів зі сходу на захід, підняту на 10-15 метрів. Від платформи відходять дев’ять широких доріг.

Усе це вдалося побачити за допомогою лідара — технології дистанційного зондування з повітря з використанням лазерів, що дозволяє отримати інформацію про приховані під поверхнею об’єкти.

Як зазначив керівник дослідження, професор Такеші Іномата зі Школи антропології університету Арізони, раніше ця ділянка не була відомою, тому що вона величезна, плоска і виглядала як природний ландшафт.

«Але з лідара стало видно, що це добре спланована споруда», — вказав Іномата.

Потім вчені провели розкопки і виявили 69 зразків, придатних для радіовуглецевого датування. Його результати показали, що комплекс був побудований між 1000 і 800 роками до нашої ери, що робить його найстарішою монументальною спорудою культури майя, а також найбільшою.

Відкриття змушує по-новому поглянути на ранній період становлення цивілізації майя.

На думку дослідників, в цей час у майя ще не було соціального розшарування, як в більш пізній час, але вже були серйозні знання в галузі архітектури та будівництва. Велике плато, загороджене великими дамбами, передбачає, що церемоніальний комплекс був побудований колективно і для використання багатьма людьми.


Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

Как замариновать огурцы и помидоры за 15 минут

26.08.2016 - 18:37
Реально ли замариновать овощи всего за 15 минут? Этот вопрос очень заинтересовал кулинарного эксперта Марину Шевченко, которая сегодня впервые протестирует рецепты по маринованию овощей, которые нашла в интернете. Будут ли ...

В российской Самаре сильный пожар: видео

09.04.2018
Сегодня в российской Самаре произошел ...

Действие пули при попадании в различные предметы

16.12.2015
Показанное на видео —  лишено ...