США затвердили нову секретну ядерну стратегію – Китай відреагував
Китай серйозно стурбований звітом, у якому йдеться, що США схвалили нову ядерну стратегію, яка має відповідати на швидке розширення ядерного арсеналу КНР. Про це сказала речниця МЗСУ Китаю Мао Нін, повідомляє Reuters у середу, 21 серпня.
«Сполучені Штати розповсюджують наратив про ядерну загрозу Китаю, знаходячи виправдання, щоб отримати стратегічну перевагу», – заявила вона.
За словами Мао Нін, «Китай серйозно стурбований відповідною доповіддю».
«І факти повністю довели, що Сполучені Штати постійно роздмухували так звану теорію ядерної загрози Китаю в останні роки», – додала вона.
Водночас у Білому домі стверджують, що ядерна стратегія, погоджена у США, не є відповіддю на окрему країну чи загрозу.
Сьогодні ЗМІ повідомили, що у березні президент США Джо Байден затвердив нову ядерну стратегію, яка має відповідати на збільшення ядерного арсеналу Китаю. Також документ передбачає підготовку США до можливих скоординованих ядерних конфліктів з Росією, Китаєм і КНДР.
Видання The New York Times зазначає, що вперше в історії ядерного стримування США, одразу кілька потенційних ядерних супротивників розглядаються як реальні загрози. Документ настільки секретний, що існує лише кілька його паперових копій, доступних обмеженому колу посадовців з національної безпеки та командування Пентагону.
Попри те, що Білий дім офіційно не оголошував про затвердження цієї стратегії, двоє високопоставлених чиновників адміністрації в своїх недавніх виступах натякнули на зміни, що відбулися. Так, колишній стратег з ядерної зброї Віпін Наранг, який раніше працював у Пентагоні, зазначив, що президент Байден «нещодавно видав оновлені вказівки щодо застосування ядерної зброї, враховуючи значне зростання розміру та різноманітності китайського ядерного арсеналу».
За даними видання, пріоритет Китаю в новій стратегії відображає швидкі темпи розширення ядерних сил країни під керівництвом президента Сі Цзіньпіна, який вирішив відмовитися від попередньої стратегії «мінімального стримування» і прагне досягти або перевищити рівень арсеналів Вашингтона та Москви. В останні роки Китай активно розширює свої ядерні потужності, споруджуючи нові шахти для ракет, які були вперше помічені на комерційних супутникових знімках.
Зміни в американській ядерній стратегії також були викликані посиленням ядерної загрози з боку Північної Кореї, яка подвоїла свій ядерний арсенал, що тепер налічує понад 60 одиниць ядерної зброї. Розширення цього арсеналу робить Північну Корею все більш серйозним викликом для Сполучених Штатів, враховуючи можливість координації загроз з боку Москви та Пекіна.
Крім того, нова стратегія враховує можливість скоординованих дій між Росією, Китаєм і Північною Кореєю, що є результатом поглиблення військової співпраці між Москвою та Пекіном. Росія і Китай вже проводять спільні військові навчання, і розвідка США намагається визначити, чи надає Росія допомогу північнокорейським та іранським ракетним програмам в обмін на постачання озброєння для війни в Україні.
Документ, затверджений Байденом, нагадує про те, що новий президент, який буде приведений до присяги в січні 2025 року, зіткнеться з кардинально зміненим і набагато більш нестабільним ядерним середовищем, ніж те, що існувало ще три роки тому. Очільник Кремля Путін неодноразово погрожував застосуванням ядерної зброї проти України, а нова ядерна стратегія США враховує всі ці загрози.
США оприлюднили дані про свій ядерний арсенал
Станом на вересень 2023 року арсенал ядерних боєголовок США складався з 3748 одиниць. Про це 20 липня 2024 року повідомило Національне управління ядерної безпеки США (NNSA).
Вказано, що це суттєво менше, ніж у 1967 році, коли ядерний арсенал США налічував рекордні 31 255 боєголовок.
З 1994 по 2023 фінансовий роки (закінчується 30 вересня) Штати демонтували 12088 ядерних боєголовок, зокрема з вересня 2020 року – 405. Приблизно ще 2000 ядерних боєголовок наразі виведені з експлуатації і очікують на демонтаж.
«З 30 вересня 1991 року кількість нестратегічних ядерних озброєнь США (носії малого і середнього радіусу дії – ред.) скоротилася більш як на 90%», – йдеться в повідомленні.
США в останні два роки не публікували актуальної інформації про свій ядерний арсенал, посилаючись на те, що ці дані можуть поставити під загрозу національну безпеку країни.
Нагадаємо, у 2023 році дев’ять ядерних держав світу витратили на свої арсенали загалом 91,4 млрд. Такі дані оприлюднив Міжнародна кампанія за ліквідацію ядерної зброї (ICAN). Частка США в загальних витратах – $51,5 млрд, що більше, ніж у всіх інших ядерних країн разом узятих.
Подпишитесь на новости