Німеччина видала ордер на арешт українця за підрив Північного потоку
Генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель практично через два роки після вибухів на газопроводі Північний потік у Балтійському морі видав перший ордер на арешт головного підозрюваного — українця Володимира С., що донедавна проживав у Польщі.
Про це заявили кілька німецьких ЗМІ: ARD, Süddeutsche Zeitung та Die Zeit.
Підозрюваний — інструктор з дайвінгу — проживав у містечку Прушкув на захід від Варшави, але останнім часом українець нібито переховується. Нині невідомо, чи повернувся він в Україну, запевняють ЗМІ.
За даними слідства, Володимир С., був одним із пасажирів білого Citroën, який був зафіксований біля Рюгена в ніч на 8 вересня 2022 року. Автомобіль, як вважають, віз екіпаж на яхту Андромеда, що транспортувала дайверів до місць підриву. Володимира С. опізнали за фотографіями та свідченнями свідків, і цих доказів було достатньо для видачі ордера на арешт.
Слідство також підозрює ще двох громадян України – чоловіка та жінку, що нібито теж брали участь у підриві. Імовірно, вони як водолази встановлювали вибухові заряди на трубопроводах.
Інформація про інших підозрюваних ґрунтується, серед іншого, на даних іноземної розвідки. Слідчі змогли зібрати достатньо доказів протягом останніх місяців, щоб домогтися отримання ордера на арешт українця від слідчого судді Федерального суду ще на початку червня.
У червні німецькі прокурори звернулися до польської влади з європейським ордером на арешт надіючись, що підозрюваного заарештують. Відповідь польської сторони на німецький запит про правову допомогу не надійшла. Уряд Німеччини до останнього не знав, як поляки вчинять із ордером на арешт.
Відповідно до загальних правил Європейського ордера на арешт, які Німеччина і Польща вважають обов’язковими до виконання, арешт можна було б очікувати протягом 60 днів без додаткового розгляду з боку Польщі. Однак цей термін уже сплив.
Німецькі журналісти зв’язались з підозрюваним Володимиром С. телефоном і він повідомив, що вперше чує про підозру та заперечує участь в підриві газогону.
Як відомо, 26 вересня 2022 року три вибухи спричинили масштабні витоки на трубопроводах Північний потік-1 і Північний потік-2, які проходять з Росії до Німеччини дном Балтійського моря. Атака залишила неушкодженою лише одну з чотирьох газових ланок мережі.
Видання The Washingtom Post заявило, що центральну роль у підриві російського газопроводу Північний потік минулого року відігравав полковник Сил спеціальних операцій Роман Червінський.
Міжнародні страхові компанії Lloyd’s of London та Arch Insurance відмовилися платити компенсації за пошкодження газопроводів Північний потік та Північний потік-2.
Страхові компанії вважають, що причина руйнування газопроводів — війна РФ проти України (і з цим важко не погодитися, — ред.). Такі ризики не включені в договір страхування. Зокрема, контракти не включали ушкодження, «прямо чи опосередковано спричинені, що сталися в результаті або внаслідок» війни та бойових дій, детонації вибухової речовини, а також використання будь-якої зброї або ж внаслідок дій, вчинених зловмисно або з політичних мотивів.
Про це йдеться і в позовній заяві компанії Nord Stream AG, яка є оператором газопроводу Північний потік.
Основним власником Nord Stream AG є російський Газпром (51%). Решта акцій належить німецьким концернам BASF та E.ON (по 15,5%), нідерландській Gasunie (15,5%) та французькій GDF Suez (9,5%).
Проте практично всі європейські партнери списали свої інвестиції у спільну з Газпромом компанію.
Подпишитесь на новости