НБУ оголосив про перехід на гнучкий курс гривні
Національний банк України впроваджує режим керованої гнучкості обмінного курсу. Про це повідомляється на сайті регулятора у понеділок, 2 жовтня.
Вказано, що новий режим буде діяти вже з завтрашнього дня – 3 жовтня.
«За цього режиму офіційний курс визначатиметься на основі курсу за операціями на міжбанківському ринку, а не встановлюватиметься директивно Національним банком відповідно до постанови правління НБУ №18, як це відбувалося з 24 лютого 2022 року», – йдеться у повідомленні.
Вказано, що тепер курс гривні зможе змінюватися в обидва боки – зростати та знижуватися, реагуючи відповідним чином на зміни в балансі попиту та пропозиції на валютному ринку. Але НБУ обіцяє ретельно контролювати ситуацію на валютному ринку та залишатися ключовим гравцем на ньому.
«Національний банк значно обмежуватиме курсові коливання, не допускаючи як значного ослаблення гривні, так і суттєвого зміцнення», – наголосив регулятор.
При цьому курс на тих сегментах ринку, де мають змогу купувати та продавати валюту громадяни, встановлюватиметься за тими ж правилами, що і останні півтора року. Йдеться як про готівковий ринок, так і про карткові курси банків, зазначили у НБУ.
Голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу заявив, що перехід до більш гнучкого курсу гривні не означає, що він буде визначатися ринком, як це було до великої війни з Росією.
«НБУ не відпустив курс. Ні. Ми не повернулися до режиму плаваючого курсоутворення, який існував до повномасштабного вторгнення. Ми наразі цей варіант навіть не розглядали з огляду на структурний дефіцит валюти на ринку», – сказав він.
За словами Пишного, рішення Нацбанку здебільшого стосується бізнесу, який купує та продає валюту на міжбанківському ринку.
Для економіки України може бути корисною легка контрольована девальвація. Нагадаємо, таку особисту точку зору озвучив заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма в інтерв’ю для Інтерфакс-Україна, оприлюдненому у середу, 27 вересня.
«Щодо курсу, напевно, з огляду на рівні інфляції, які є в нас і в інших державах, така дуже легка контрольована девальвація на незначні відсотки, напевно, буде корисною для економіки», – заявив він.
Шурма уточнив, що йдеться про можливу девальвацію гривні «на кілька десятків копійок, на пів гривні, на гривню».
«Це буде корисно і для бюджету, і для конкурентоспроможності наших експортерів. І це оживлятиме економічну активність», – додав заступник глави ОП.
Щодо облікової ставки, то, на його думку, за річної інфляції 8,6% облікова ставка на рівні 22% була занадто високою.
Нагадаємо, проєкт держбюджету України на 2024 рік базується на середньорічному курсі гривні 41,4 грн/$1. У свою чергу НБУ утримує його на рівні 36,57 грн/$1 з кінця липня минулого року.
Подпишитесь на новости
Коментарі (0)