НАТО керуватиме «Рамштайном», щоб убезпечити його від Трампа

США та інші західні країни розглядають можливість передачі під керівництво НАТО Контактної групи з питань оборони України (групи Рамштайн). Метою є збереження потоку озброєнь до Києва у разі обрання Дональда Трампа американським президентом.

Про такі задуми пише Politico з посиланням на трьох європейських і одного американського посадовців, обізнаних з внутрішніми переговорами.

Під час зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО 3-4 квітня в Брюсселі очікується, що посадовці обговорять низку варіантів, в тому числі поступове переведення Контактної групи з питань оборони України під контроль Альянсу. За словами одного з посадовців, мета полягає в тому, щоб завершити цей процес на саміті лідерів НАТО у Вашингтоні в липні.

Другий американський посадовець сказав, що інша пропозиція передбачає надання НАТО більш формалізованого місця за столом переговорів у рамках «Рамштайну», на противагу передачі його під контроль Альянсу. Ідея з боку США полягає в тому, щоб зміцнити зв’язки між НАТО і Україною з метою надання довгострокової підтримки, сказав посадовець.

Обговорення участі НАТО у форматі «Рамштайн» відбуваються «на дуже високому рівні» з метою формалізації підтримки Києва з боку Європи і Альянсу, сказав американський посадовець, додавши, що одним з міркувань напередодні виборів у США і Європі є необхідність зробити групу «більш стійкою».

Речник Міністерства оборони США майор Чарлі Дітц відмовився підтвердити ці дискусії, заявивши, що Міністерство оборони не має «жодних нових оголошень щодо формату чи структури» групи.

«Ми постійно обговорюємо, як ми можемо забезпечити стабільність нашої підтримки України і як ми можемо організувати цю підтримку найкращим чином», – сказав Дітц.

Переведення групи до НАТО стало б значним кроком до цементування західної підтримки України в осяжному майбутньому, на тлі побоювань Європи щодо повернення Трампа до Білого дому.

На думку експертів, формалізація Контактної групи в рамках НАТО значною мірою захистила б підтримку України від змін в урядах США та інших країн Заходу – і особливо від Трампа.

«Існує думка, не всієї групи, але частини групи НАТО, що краще інституціоналізувати процес на випадок переобрання Трампа», – сказав Джим Таунсенд, колишній посадовець Пентагону і НАТО.

«Передача цього питання під контроль НАТО певною мірою ізолює його від президентства Трампа або навіть від США, які можуть відволіктися на Китай або не впоратися з фінансуванням», – додав він.

У разі успіху цей крок стане останнім з низки заходів, спрямованих на підтримку інституцій напередодні можливого наступного президентства Трампа. Наприкінці минулого року законодавці схвалили закон, який вимагає схвалення Конгресу, якщо майбутній президент спробує вийти з НАТО, і розглядають подальші заходи захисту.

Додаткове фінансування через НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запропонував створити п’ятирічний фонд для України в розмірі 100 мільярдів доларів, щоб залучити Альянс до надання зброї Києву. Про це 2 квітня повідомило агентство Bloomberg з посиланням на джерела.

За словами співрозмовника агентства, члени НАТО все ще обговорюють пропозицію Столтенберга і механізми розподілу внесків, зокрема, чи враховувати двосторонню допомогу Україні в загальній сумі.

Джерела припускають, що пропозиція, швидше за все, зміниться до того, як союзники дійдуть згоди.

Як частина пакета, НАТО також може перебрати на себе оперативні обов’язки очолюваної США контактної групи з питань оборони України (формат Рамштайн — ред.), яка координує постачання Києву зброї, вважають джерела.

З верховним головнокомандувачем НАТО генералом Крісом Каволі на чолі такий крок може захистити цю структуру від будь-яких політичних змін, які можуть відбутися після виборів у США.

Видання зазначає, що якщо союзники підтримають пропозицію Столтенберга, це означатиме зміну парадигми Альянсу, який раніше дистанціювався від дій, які могли бути сприйняти як втягування в ширшу війну з Росією, на більш активну допомогу Україні.

Нагадаємо, напередодні президент Володимир Зеленський провів спеціальну нараду щодо роботи з НАТО. Вона стосувалася саміту у Вашингтоні та багатьох інших аспектів взаємодії.

Саміт НАТО присвятять вступу України

США планують обговорити розроблення «дорожньої карти» вступу України до НАТО на саміті Альянсу, який заплановано на 9-11 липня у Вашингтоні. Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен під час брифінгу з очільником МЗС Франції Стефаном Сежурне у вівторок, 2 квітня.

Голова Держдепу США обговорив із французьким колегою саміт НАТО та питання членства України. Більш детально цю тему обговорять на зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО в Брюсселі.

Блінкен нагадав, що під час торішнього саміту НАТО у Вільнюсі союзники запевнили, що Україна вступить до Альянсу.

«Проблема в тому, щоб мати гарну і ясну «дорожню карту», щоб прийти до цього. І я вірю, що саміт у НАТО, присвячений 75-річчю Альянсу (у Вашингтоні — ред.), дійсно буде сфокусований на тому, як ми можемо розробити цю «дорожню карту», — заявив держсекретар.

Блінкен додав, що така «дорожня карта» стане «необхідним містком», який дозволить Україні стати членом НАТО.