Нацбанк обмежив використання карток за кордоном
Національний банк України обмежив використання карток українських банків за кордоном. Про це регулятор повідомив у понеділок, 9 вересня. Фактично це спроба запобігти виведенню коштів за кордон. Причому, мова про великі суми.
Вказано, що посилення обмежень стосуватиметься оплати таких товарів та послуг за кордоном: купівлі годинників, ювелірних виробів, виробів зі срібла, коштовного каміння і монет.
НБУ встановлює щомісячний ліміт у розмірі 100 тис. гривень в еквіваленті на розрахунки за кордоном з використанням платіжних карток, відкритих українськими банками до рахунків в іноземній валюті, на операції з кодами торговця 5094 (коштовне каміння, метали та ювелірні вироби), 5944 (годинники, ювелірні вироби та вироби зі срібла) та 5972 (магазини монет та марок).
«Необхідність у цьому заході засвідчив проведений НБУ аналіз із залученням банків та платіжних систем. Він підтвердив наявність спроб уникнути обмеження на купівлю банківських металів за межами України, встановлене НБУ на період дії воєнного стану», – йдеться в повідомленні.
Також вводяться обмеження операцій з агентами та менеджерами з нерухомістю за кордоном.
Встановлюється щомісячний ліміт у розмірі 500 тис. гривень в еквіваленті на операції з кодом торговця 6513 (агенти та менеджери з нерухомості). Операції з таким кодом використовуються для сплати комісії за управління, оплату за проживання та пов’язаних із цим комісій.
«Ліміт у 500 тис. грн враховує потреби українців, що перебувають за межами України або подорожують за кордоном, та задовольняє потреби 98% клієнтів банків, що здійснюють зазначені операції. Він дасть змогу запобігти спробам обходити встановлені НБУ обмеження на відповідні операції та уникнути відпливу капіталу з України у значних обсягах», – зазначив регулятор.
Нагадаємо, наприкінці серпня Нацбанк запровадив ліміт на перекази з карти на карту. Таким чином регулятор оголосив війну «дропам».
Національний банк України встановив ліміт у 150 тисяч гривень на місяць для переказів фізичних осіб «з карти на карту» (P2P). Таке обмеження вводиться тимчасово з 1 жовтня на півроку.
«Ліміт діє лише на вихідні перекази за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб», – йдеться в повідомленні.
При цьому ліміт не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою, та осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження.
Також ліміт не діє у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку, та до переказів юридичних осіб. Операції за реквізитами IBAN не обмежуються.
За даними Нацбанку, 98% банківських клієнтів здійснюють перекази, які не перевищують суму в 150 тисяч гривень на щомісяця.
Разом з тим регулятор сподівається, що запроваджений ліміт допоможе мінімізувати використання платіжної інфраструктури у протиправній діяльності, зокрема з використанням рахунків «дропів», які є поширеним механізмом функціонування тіньової економіки.
У НБУ пояснили, що «дропи» – це люди, які за певну оплату передають реквізити та дані своїх карткових рахунків у користування третім особам. Ці рахунки використовують як транзитні для переказу та відмивання незаконних коштів. Загалом по системі йдеться про десятки тисяч «сплячих» та вже активних рахунків.
За даними кількох найбільших банків, у 2024 році вже було розірвано ділові відносини з-понад 80 тис. клієнтами на підставі участі в схемах «дропів».
Аналіз НБУ свідчить, що через картки «дропів» може проходити близько 200 млрд гривень на рік.
Подпишитесь на новости