Іноземні інвестори вивели рекордну суму грошей з Китаю
Закордонні компанії вивели рекордні 15 млрд доларів з Китаю у другому кварталі 2024 року. Про це 12 серпня пише Bloomberg з посиланням на дані Державного управління валютного контролю.
Зазначається, що зобов’язання Китаю за прямими інвестиціями в його платіжному балансі впали майже на 15 млрд доларів за період з квітня по червень, що стало лише другим випадком, коли цей показник став від’ємним. За перші шість місяців він скоротився приблизно на 5 млрд доларів.
Прямі іноземні інвестиції в Китай протягом першого півріччя 2024 року були найнижчими з початку пандемії у 2020 році.
Якщо падіння продовжиться до кінця року, це буде перший річний чистий відтік капіталу щонайменше з 1990 року, коли починається збір порівнянних даних.
Bloomberg зазначає, що іноземні інвестиції в Китай в останні роки різко скоротилися після того, як у 2021 році досягли рекордного показника в 344 млрд доларів.
Китайські вихідні інвестиції також досягли рекорду: у другому кварталі фірми відправили за кордон 71 млрд доларів, що на понад 80% більше, ніж за аналогічний період минулого року (39 млрд доларів).
Компанії Китаю стрімко нарощують інвестиції, вкладаючи кошти в такі проєкти, як виробництво електромобілів та акумуляторних батарей.
Китайська економіка загальмувала
За інформацією, Національного бюро статистики Китаю, ВВП країни у другому кварталі зріс на 4,7% порівняно з тим самим періодом роком раніше. Це не відповідало оцінці 5,1% зробленої за результатом опитування економістів Bloomberg.
Загалом ключові економічні показники країни зростають слабше, ніж прогнозувалося. Так, промислове виробництво збільшилося на 5,3% у червні порівняно з минулим роком, тоді як прогнозувалось зростання на 5%. Роздрібні продажі зросли на 2%, що нижче за прогнозоване зростання в 3,4%. Це найповільніше зростання з 2022 р., що свідчить про небажання споживачів витрачати гроші попри державну програму субсидування та стимулювання заміни старих автомобілів та побутової техніки. Спад у секторі нерухомості продовжився, інвестиції впали на 10,1%.При цьому показник проданих площ обвалився на 19%. Учервні зафіксовано стрімке падіння цін на об’єкти нерухомості. Загалом темпи падіння рекордні за останні 9 років.
Сектор нерухомості у Китаї перебуває у кризі з 2021 р. Зокрема, це призвело до банкрутства кількох потужних забудовників. На піку ця індустрія становила чверть ВВП Китаю.
“Криза в секторі нерухомості, залишиться найсерйознішою перешкодою для економіки найближчими місяцями, якщо не в найближчі роки”,— вважає Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру.
Експорт — ключовий двигун зростання економки Китаю цього року також стикається з невизначеністю, оскільки торгові партнери Пекіна вводять нові бар’єри для китайських товарів.
“Європа та США – ключові торгові партнери Китаю, а вони з ним торгувати не хочуть, тож Китай втрачає шанси на лідерство в світовй економіці”,— каже Охрименко.
Bloomberg зазначає, що можливості Народного банку Китаю щодо зниження ставок обмежені через побоювання з приводу відтоку капіталу, тиску на банківський прибуток та необхідності захищати юань. Цьогорічні державні витрати знову відстають від бюджету, оскільки Пекін прагне знизити місцеві боргові ризики, а чиновники щосили намагаються знайти кваліфіковані проєкти для інвестування.
Подпишитесь на новости