Демографічна криза: Україна втратила 2,3 млн молодих людей

Демографічна криза в Україні загострилася під час повномасштабного вторгнння Росії. Війна призвела до різкого скорочення чисельності молоді. Про це йдеться в проєкті урядової концепції Державної цільової соціальної програми Молодь України: покоління стійкості-2030.

За даними Держстату, станом на 1 січня 2022 року, чисельність молоді становила 9,969 млн молодих людей (що становило 24,3% від загальної чисельності населення).

Водночас, за оцінкою Інституту демографії та проблем якості життя Національної академії наук України, у 2024 році чисельність молоді скоротилася до 7,654 млн осіб. За прогнозом експертів у сфері соціальної політики та демографії до 2030 року така чисельність може ще трохи знизитися — до 7,587 млн осіб.

За результатами соціологічного дослідження Вплив війни на молодь в Україні, проведеного дослідницькою агенцією Info Sapiens у 2024 році на замовлення Програми розвитку ООН, лише 58% молоді висловили бажання залишитися в Україні.

Частка молодих біженок/біженців, які прагнуть повернутися з-за кордону, зменшилася з 66% у 2023 році до 32% в у 2024 році. Водночас частка тих, хто категорично не хоче повертатися, зросла з 6% до 19% відповідно.

Зазначається, що понад 600 тисяч молодих осіб віком 18-29 років проживає на окупованих частинах Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, які перебувають під впливом російської політики.

«Втрата зв’язку з ними та з молоддю за межами України без належної інтеграції загрожує формуванням покоління, що не ідентифікує себе як частину українського суспільства», — йдеться в документі.

Нагадаємо, глава Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова наприкінці лютого заявила, що кількість населення на підконтрольній владі України території сьогодні може сягати 31,5 млн осіб. 

Інформація тоді прозвучала на експертному форумі Психічне здоров’я нації та реабілітація військових і цивільних під час війни: спільна справа держави, бізнесу та громадянського суспільства.

«Методично не так просто визначити демографічні втрати саме внаслідок війни. Тому що смертність все одно якась була, зниження народжуваності, скоріше за все, все одно було. Тому, це доволі методично непросто визначити. …За оцінками, які ми робили вже тепер, чисельність населення України на підконтрольних легітимній українській владі території сягає десь 31,5 млн. Тобто безпосередні демографічні втрати внаслідок війни станом на середину 2024 року сягають 10 млн осіб. Це майже чверть всього населення України до агресії 2014-го року», — повідомила вона.

За її словами, якби продовжувалися ті тренди, що спостерігалися протягом 1991 — 2014 років, то станом на середину 2024-го року в Україні проживало б майже 41,5 млн осіб. Вона додала, що це було б за умови кордонів України станом на 1991 рік, без анексії українських територій та наслідків збройної агресії.

«От сьогодні з тих 4,5 млн, які аргументовано перебувають за межами України, я маю на увазі воєнних мігрантів, третина — це діти та підлітки до 18 років. Лише 6% всього населення від цих мігрантів становлять особи старше 65 років. Тобто, у нас і так процес старіння був доволі інтенсивний. Тепер він значно посилився. Ми втратили безпосередньо на сьогодні 10 млн осіб і значна частина цих осіб — це молодь», — наголосила Лібанова.



Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

Застрелили беременную певицу Самину Самун: видео

13.04.2018 - 02:16
Дичайший случай произошел в Пакистане, где во время свадьбы приглашенную для выступления певицу один из гостей расстрелял из пистолета за отказ танцевать. Три выстрела в 24-летнюю Самину Самун (Синдху) не ...

На певца Макса Барских на сцене напала фанатка: видео

12.02.2019
На украинского певца Макса Барских ...

Появилось видео уничтоженного КамАЗа террористов ДНР

02.07.2018
Главари ДНР в стремлении представить ...