Зеленський підписав закони про е-кабінет військовозобов’язаного і вік мобілізації

На сайті Верховної Ради з’явилася інформація про підписання президентом України Володимиром Зеленським закону про електронний кабінет військовозобов’язаного.

У картці відповідного законопроєкту №10062 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних в державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану» зазначається, що 2 квітня закон повернули до ВР з підписом президента.

Раніше Верховна Рада підтримала в цілому проєкт закону про створення єдиного електронного реєстру військовозобовʼязаних і автоматичне отримання посвідчення учасника бойових дій.

У Міністерстві оборони України заявили, що планують запустити електронний кабінет військовозобов’язаного у другому кварталі 2024 року.

За словами заступниці міністра оборони Катерини Чорногоренко, в кабінеті військовозобов’язаного буде можливість оновити дані без відвідування територіальних центрів комплектації і далі ці дані уже будуть використовувати ТЦК.

Крім того, Зеленський підписав закон про зниження віку для мобілізації з 27 до 25 років.

Так, у картці відповідного законопроєкту №9281 «Про військовий обов’язок і військову службу» зазначається, що 2 квітня закон повернуто до парламенту з підписом глави держави.

Як відомо, цей закон Верховна Рада проголосувала ще 30 травня 2023 року. 5 червня того ж року документ передали на підпис голові держави і з тих пір він лежав без підпису.

Також сьогодні повідомлялося, що Україні почався процес звільнення в запас військовослужбовців строкової служби.

Так, згідно з указом президента України 149/2024 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби», сьогодні розпочалось звільнення в запас військовослужбовців, строк військової служби яких закінчився під час дії воєнного стану, а військова служба була продовжена понад встановлені строки. Демобілізація триватиме до кінця травня.

Глава держави доручив Мінінфраструктури та Міноборони організувати перевезення військових з дотриманням вимог безпеки та проведення розрахунків за ці перевезення згідно з чинними тарифами.

Відомо, що звільнена в запас буде та кількість осіб, що й призивалась, за винятком військових, які підписали контракт із ЗСУ.

Уряд дозволив студентам-чоловікам виїжджати за кордон

Тим часом Кабмін ухвалив рішення, яке дозволить деяким студентам-чоловікам виїжджати за кордон для участі у програмах академічної мобільності. Раніше вони були позбавлені такого права через воєнний стан.

Про це повідомив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

«Програми академічної мобільності – це певною мірою свіжий ковток повітря і для студентів, і для університетів. Для студентів це можливість тимчасово виїхати за кордон для навчання чи стажування, щоб здобути нові знання та досвід. Для університетів – це також спосіб зміцнити партнерства з іноземними закладами», – пояснює міністр.

За його словами, рішення уряду стосується лише студентів віком від 18 до 22 років, які вчаться на бакалавраті за денною формою (або ж на магістратурі медичного, фармацевтичного чи ветеринарного спрямування).

Для перетину кордону з метою навчання на програмах академічної мобільності необхідно мати:

  • е-квиток студента;направлення від закладу освіти;
  • засвідчену копію договору з іноземним університетом про прийняття на програму академічної мобільності;
  • військово-довідковий документ від ТЦК.

При цьому МОН жодних особливих дозволів не видаватиме.

Оксен Лісовий також зазначив, що студенти-чоловіки зможуть ставати учасниками програм академічної мобільності строком на один семестр.