В Японії вчені вивели ГМ-свиней для трансплантації людських органів

Наука не стоїть на місці. На тлі боротьби з дефіцитом донорів в Японії компанія PorMedTec Co. оголосила, що вперше успішно виростила трьох генетично модифікованих свиней для використання в трансплантації людських органів і клітин. Про це повідомляє Kyodo News.

У компанії підкреслили, що безпека такої міжвидової трансплантації буде досліджуватися з подальшим тестуванням на тваринах.

Команда, до складу якої також входять члени американської біотехнологічної компанії eGenesis, вивела свиней, використовуючи клітини, надані американською компанією у вересні, які мали десять різних генів, модифікованих для протистояння відторгненню людським організмом.

Запліднені яйцеклітини, отримані в жовтні за допомогою технології клонування соматичних клітин для створення генетично ідентичних особин, були пересаджені в матку сурогатної матері-свині. Троє поросят з’явилися на світ шляхом кесаревого розтину.

Після того, як буде підтверджено, що вони ростуть, поросята будуть передані в наукові інститути Японії для використання в дослідженнях з трансплантації органів іншим тваринам, наприклад, мавпам.

У січні 2022 року в США медики вперше в історії пересадили людині одразу дві нирки свині. Операція пройшла успішно. Геном тварини очистили від ділянок, що викликають відторгнення людських імунних клітин. Бо саме це заважало подібній трансплантації довгі роки. Проблема вирішилася за допомогою геномного редактора CRISPR/Cas9.

Операцію з пересадки одразу двох нирок із колегами провів Джеймі Лок з Алабамського університету в Бірмінгемі. Органи дісталися 57-річному чоловікові, який впав у кому та пожертвував свої органи на розвиток науки.

Проблема полягала в тому, що ефективність роботи нирок і можливість появи збоїв у їхній роботі безпосередньо залежать від тиску в кровоносних судинах, а у людини цей показник значно вищий, що могло пошкодити свинячі нирки.

«Для її забезпечення ми видалили або замінили на людські аналоги десять ділянок ДНК свиней, пов’язаних зі згортанням крові, зростанням клітин і роботою системи «свій — чужий». Таким чином органи, що пересаджуються, стали не тільки «невидимими» для імунітету, але й набули сумісності з кровоносними системами носіїв усіх типів крові», — наголосили медики.

В результаті, обидва органи прижилися і вже перші півгодини після пересадки почали очищати кров від токсинів.