У Вінниці представили унікальну вітчизняну методику лікування синдрому компресії хребтової артерії після контузій і травм

Київські лікарі розробили та роками вдосконалюють запатентовану методику надання допомоги при синдромі компресії хребтової артерії. Патологія поширена при контузіях у військових і травмах шиї, які призводять до нестерпного болю, панічних атак, порушень слуху та зору. У Вінниці 20 травня автори методики познайомили з її тонкощами медичну спільноту та журналістів.

Нестерпний головний біль, раптові запаморочення та переднепритомний стан, тахікардія, панічні атаки, погіршення зору або потемніння в очах називають типовими ознаками недостатності кровопостачання до головного мозку та його гіпоксії. Серед причин, які до цього призводять, є деформація хребтової артерії після контузій чи травм шиї.

Синдром компресії хребтової артерії у світі вважають загадковим явищем і недостатньо дослідженим. Не існує «золотого стандарту» лікування хворих. Застосовується декілька різних методик. І далеко не всі вони гарантують сталий результат. Хоча ця патологія може стати причиною інсульту.

В Україні впроваджено унікальну методику лікування синдрому. Протягом багатьох років успішній досвід хірургічного лікування компресії хребтової артерії застосовують київські лікарі. Як запевняє Віктор Черняк, доктор меднаук, професор, хірург клініки судинної хірургії НВМКЦ «Головний військовий клінічний госпіталь», з 2014-го вітчизняна методика дозволила повернути у стрій тисячі наших поранених. Проте про позитивний досвід лікування досі недостатньо знають у країні.

У чому саме полягає інновація? Який практичний досвід мають лікарі? Чому сьогодні впровадження цієї програми є надважливим у реабілітації українських воїнів, які зазнали травм на фронті? Про це автори методики розповіли 20 травня у Вінницькому пресклубі.

«Дослідження шийного відділу по протоколу виконуються у прямому положенні. А ми, щоб виявити проблему, змушуємо пацієнта прийняти різні незручні положення. І саме у динаміці виявляємо патологічні зміни. Адже артерія може вигинатися і випрямлятися. Потрібно це довести», — пояснює Сергій Дибкалюк, доктор меднаук, доцент кафедри ортопедії та травматології медакадемії післядипломної освіти ім. П. Шупика.

Тобто суть іновації зокрема й у специфічному дослідженні – потрібно знайти положення шиї з найгіршим кровотоком і порівняти його з нормальним станом, щоб потім оперувати.

За кордоном практикують хірургічні втручання на хребтових артеріях, але результати складно назвати ідеальними, а повне відновлення не гарантується. Більш того, переважно операції пропонують заможним пацієнтам у приватних клініках.

«Натомість, в Україні вже десятки тисяч прооперованих і результати значно кращі. У шиї складна побудова. Судини заховані. Тому треба за допомогою УЗІ визначити місце, де виникла патологія, а потім під час операції дістатися судини, її розрізати та ювелірно зашити», — пояснює Віталій Зоргач, кандидат меднаук, головний спеціаліст із ультразвукової діагностики Центрального госпіталю військово-медичного управління СБУ.

Чому сьогодні важливо якнайширше запроваджувати методику для реабілітації українських воїнів? Контузій зазнають багато військових. Через ознаки синдрому вони проходять численні дослідження та терапію, але не отримають бажаного полегшення. Натомість автори методики запевняють, що здатні поставити у стрій бійця за кілька днів.

Вони запевняють, що хірургічне лікування синдрому після контузій дозволяє позбавити білю та інших симптомів вже на наступний день після операцій. Більшість військових після лікування повністю відновлюються і здатні захищати Україну.

Між іншим, відповідаючи на питання вінницьких лікарів, вчені пояснили, що причини виникнення синдрому компресії хребтової артерії різноманітні. Це може бути також пологова травма, забій шиї, травмування під час заняття спорту. Як наслідок, звертаючись до сімейного лікаря, хворому радять консультації невропатолога, травматолога, іноді психіатра. Його обстежують на КТ і МРТ. Проте причину симптомів не виявляють. Тому столичні вчені хочуть донести до сімейних лікарів інший погляд на проблему.

Раніше хворих із синдромом компресії хребтової артерії оперували переважно у Центральному госпіталі військово-медичного управління СБУ. Нині, за словами Віктора Черняка, Сергія Дибкалюка і Віталія Зоргача, хірургічні втручання виконуються на базі Олександрівської та 8-ої міських лікарень Києва. При наявності відповідних симптомів пацієнт спочатку проходить дослідження у кілька етапів, спостереження, терапію, і лише потім, у разі чітко визначених показань, йому хірургічним шляхом «виправляють» артерію.

Методика київських вчених чудово відома у МОЗ. Проте наразі через об’єктивні та суб’єктивні причини, перш за все, через брак саме досвідчених фахівців, її складно впровадити в інших закладах. Адже виявлення деформованої ділянки та оперування артерій у шийному відділі технічно можна назвати ювелірною роботою.