У ЄК пояснили, що треба для розблокування кордону з Польщею

Польські фермери планують на деякий час до 13 березня розблокувати рух у напрямку пункту пропуску Краківець. Про це заявив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в ефірі інформаційного марафону Єдині новини.

«Станом на ранок, в чергах перебуває десь 2300 вантажівок сукупно на всіх напрямках, де польські фермери ускладнюють або практично унеможливлюють проїзд вантажних транспортних засобів. Найбільше це навпроти пунктів пропуску Краківець та Ягодин», — заявив посадовець.

За його словами, нині найскладніша ситуація спостерігається на напрямках пунктів пропуску Ягодин та Шегині, де фермери взагалі не пропускають вантажівки в бік Польщі.

Водночас виїзд в бік України за вчорашній день у напрямку Ягодина перетнули близько 70 вантажних транспортних засобів, а Шегині — близько 20.

«Від польської сторони ми отримали інформацію, що польські фермери начебто вирішили припинити тимчасово блокування руху в напрямку пункту пропуску Краківець. За інформацією, яку нам повідомили, це може тривати десь до 13 числа. Але чи буде дотримано це, чи дійсно до 13 числа розблокують напрямок пункту пропуску Краківець — будемо бачити», — зазначив Демченко.

Він додав, що польські фермери не перешкоджають руху для легкових автомобілів та автобусів, які перетинають кордон.   

Україна має перспективи домовитися з Польщею про розблокування кордону без бійки, але все залежить від політичної волі чиновників. Польський уряд має сам проявити відповідне бажання. Приклад Румунії демонструє, що запровадження ефективної моделі введення дозволів на експорт — не якась нерозв’язна задача. Про це заявив виконавчий віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс в інтерв’ю УНІАН, опублікованому в суботу, 9 лютого.

Транзитні дороги Румунії також є одними з головних у контексті Шляхів солідарності ЄС, до яких належить і Польща. Однак, завдяки ефективному застосуванню згаданої моделі, країна змогла уникнути «стрибків» імпорту на румунських ринках. Тобто українське зерно там не створює дестабілізуючого ефекту, наголосив чиновник.

Він заначив, що способи вирішення цієї проблеми є, «але необхідно, щоб уряд країни проявляв бажання її вирішити».

«Польща вже заборонила імпорт українського зерна, отже проти чого там протестують фермери?», — поставив риторичне запитання Домбровскіс.

Єврокомісія нині намагається вести із ними стратегічний діалог, вжили деяких короткострокових заходів; робота за цим напрямком триває, резюмував посадовець.