НАЗК внесло виробника продуктів Vici до переліку міжнародних спонсорів війни

Литовська компанія Viciunai Group, виробник та постачальник харчових продуктів під брендом Vici, була включена до списку Міжнародних спонсорів війни, повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну представники Viciunai Group висловили намір вийти з російського ринку. Однак, цього не зробила, навпаки, нарощує прибуток.

Згідно з даними НАЗК, Viciunai продовжує свою діяльність у Росії, не зменшуючи потужностей та підтримуючи російську торгову марку. Компанія шукає нових працівників, сплачує податки та залишається активною на російському ринку.

В березні 2022 року голова Viciunai Group, Шарунас Матійошайтіс, оголосив про намір припинити діяльність в Росії протягом 3-4 місяців, але насправді компанія продовжує розвиватися в регіоні. Дочірні підприємства, такі як ТОВ «Вичюнай-русь», продовжують працювати в звичайному режимі та навіть збільшують свій прибуток. Так, чистий прибуток підприємства у Калінінградській області за 2022 рік зросли на 156% і склали 20 млн доларів.

Компанія також успішно захищає свою російську торгову марку в суді та продовжує розширювати свою присутність в країні через дочірні підприємства, зокрема, ТОВ «БалтКо», яке надає послуги з перевезення рибної продукції та має чистий прибуток на рівні 2,5 млн доларів США за 2022 рік.

«Допоки такі відомі бренди як Vici продовжують знаходитись на ринку Росії, попри всі воєнні злочини агресора, світ отримує неправильний сигнал, що РФ залишається частиною міжнародних економічних процесів. Так і мешканці Росії бачать, що демократичний світ від них не відвернувся, а вони все роблять правильно», — заявив голова НАЗК Олександр Новіков.

У листопаді 2023 року Національне агентство з питань запобігання корупції внесло до переліку міжнародних спонсорів тероризму німецького виробника будівельних матеріалів Knauf. Лише за 2022 рік компанія сплатила до бюджету РФ близько 117 млн доларів. Крім того, Knauf активно сприяє мобілізації в Росії, відправляючи своїх співробітників на війну проти України.

Загалом, з 1993 року німецька компанія вклала в економіку Росії понад 1,65 млрд євро. Knauf представлена у РФ 10 дочірніми підприємствами, 20 заводами та майже 30 ресурсними центрами. Кількість співробітників німецького виробника будматеріалів в Росії налічує 4000 осіб. Сьогодні Knauf — найбільший німецький інвестор у будівельній галузі РФ.

Тим часом Китай вимагає від України «виправити помилки» у зв’язку з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції внести одну з найбільших китайських держкомпаній China Railway Construction Corporation у список спонсорів війни.

Про це заявив спікер міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбін, повідомляло китайське відомство в четвер, 21 грудня. За його словами, Китай «завжди виступав за мир та справедливість в українському питанні».

«Ми рішуче виступаємо проти включення китайських підприємств у відповідний список українською стороною та вимагаємо, щоб українська сторона негайно виправила свої помилки та усунула негативний вплив», — наголосив Веньбін.

Як вдомо, китайська China Railway Construction Corporation (CRCC) і досі продовжує працювати в РФ, будуючи метро, мости та автомагістралі, що стало підставою для внесення компанії до переліку міжнародних спонсорів війни. Реакція Китаю на рішення НАЗК явно досить агресивна. Безапеляційно стверджується, що це помилка, хоча за змістом рішення пояснень немає.