Голова комітету Шевченківської премії подав у відставку

Голова Комітету національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров подав у відставку. Про це він повідомив у Facebook у понеділок, 13 березня.

Фактично таким чином він відреагував на скандал, який виник із затримкою оголошення переможців премії. При цьому предметно пояснив його сутність, свою позицію і відзначив, що інші члени комітету не підтримали його погляди…

«Йду з цієї почесної посади з відчуттям того, що наша попередня спільна праця якось сприяла зміцненню та оновленню вітчизняної культури», – написав він.

Макаров нагадав, що кілька днів тому як голова комітету він виступив з ініціативою доповнити список номінацій додатковими преміями «За внесок у перемогу».

«Я виходив з того, що цього року комітет не вважав за можливе присудити нагороду у двох номінаціях, а тим часом з початку повномасштабної війни з’явилася неймовірна, неуявна кількість вартісних мистецьких творів, проєктів і явищ, які робляться на ентузіазмі й у буквальному сенсі наближають нашу перемогу», — зазначив він.

За його словами, така пропозиція була підтримана Офісом президента, який затримав оприлюднення результатів конкурсу 2023 з метою оголосити переможців усіх разом 22 травня.

«На жаль, бажання віддати повагу тим художникам, які піднімають українську культуру на принципово новий рівень, залучають до неї наших героїчних воїнів і мешканців звільнених територій, просувають країну у світі, наштовхнулося на агресивне нерозуміння. крок як політичну спекуляцію, спроби влади призначити «своїх» висуванців або применшувати вагу вже певних лауреатів», – нарік він.

Крім того, за словами Макарова, така його ініціатива не знайшла підтримки серед колег, членів комітету премії.

За результатами конкурсу Комітет вчасно підготував і вніс Президентові України подання про присудження Національної премії та проєкт відповідного Указу Президента України.

«Рішення Комітету за результатами третього туру оприлюднюємо на офіційному веб-сайті Комітету», — пояснили в комісії.

Переможцями цьогорічної премії стали:

  • Калитко Катерина, поетеса — за книгу поезій «Орден мовчальниць»;
  • Компаніченко Тарас, Бережнюк Максим, Данилейко Северин, Крисько Ярослав, Охрімчук Сергій, виконавці гурту «Хорея Козацька» — за аудіоальбом «Пісні Української революції»;
  • Назаренко Михайло, літературознавець – за книгу «Крім «Кобзаря». Антологія української літератури. 1792-1883″ у двох частинах;
  • Портніков Віталій, журналіст — за публіцистичні статті та виступи останніх років;
  • Цілик Ірина, режисерка — за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».

Зауважимо, що вперше за багато років Національну премію імені Тараса Шевченка не вручили 9 березня, у день народження поета. Натомість в комітеті заявили, що додадуть в кожній номінації премію «За внесок у перемогу» та оголосять усіх переможців 22 травня.

Шевченківська премія – найвища творча нагорода за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва в Україні. Премію вручають із 1961 року до дня народження Тараса Шевченка, який відзначається 9 березня.

Вручається у семи номінаціях: література, музичне мистецтво, театральне мистецтво, кіномистецтво, візуальне мистецтво, публіцистика та журналістика, літературознавство та мистецтвознавство.

Лауреати премії у 2022 році

Література

Премію присудили Дуді Тамарі Анатоліївні (Тамара Горіха Зерня), письменниці  – за роман «Доця».

Літературознавство і мистецтвознавство

Премію присудили Грабовичу Джорджу Григорію (Грабовичу Григорію Юлійовичу), літературознавцеві, громадянину Сполучених Штатів Америки – за цикл статей «Переосмислюючи Павла Тичину – переосмислюючи український модернізм».

Публіцистика і журналістика

Премію присудили Рябчуку Миколі Юрійовичу, письменникові – за книгу «Лексикон націоналіста та інші есеї».

Театральне мистецтво

Премію присудили Труновій Тамарі Вікторівні, режисерці-постановниці, Ворожбит Наталі Анатоліївні, авторці п’єси, Ларіуонову Юрію Олександровичу, художникові-сценографу, Ісаєнку Андрію Миколайовичу та Ходос Валерії Ігорівні, акторам – за виставу «Погані дороги» Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра.

Кіномистецтво

Премію присудили Горностай Катерині Павлівні, режисерці – за повнометражний ігровий фільм «СТОП-ЗЕМЛЯ».

Візуальні мистецтва

Премію присудили Сільваші Тіберію Йосиповичу, художникові – за інсталяцію «Крила»;

Премію присудили Кадану Микиті Вікторовичу (Нікіті Кадану), художникові – за персональну виставку «Камінь б’є камінь». 

У 2022 році сума Шевченківської премії становила 397 тисяч гривень кожна.