Якщо вас намагаються оштрафувати за неоформленого працівника

Багато підприємців, особливо ФОПів, вважають заходи, спрямовані Урядом на  захист прав найманих робітників та виведення заробітної плати з тіні, такими, що нищать малий та середній бізнес. Проте хочеться вірити, що у державі почалась боротьба із «тіньовим» працевлаштуванням і це здійснюється в інтересах самих найманих робітників. При цьому варто остерігатися того, що органи Держпраці поступово стануть для малого та середнього бізнесу черговим, поряд із фіскальними органами, інструментом тиску. 

За наслідками перевірок за порушення трудового законодавства органи Держпраці можуть накладати на роботодавців штрафи за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) і притягувати їх двічі до відповідальності на підставі двох нормативно правових актів.

Кодексом України про Адміністративні Правопорушення ч. 3 статті 41 передбачено штраф на посадових осіб роботодавця від п’ятисот до однієї тисячі неоподаткованих мінімумів громадян. Тобто, від мінімального розміру 8500,00 грн. – до максимального 17000, 00 грн.

Разом з цим відповідно до ч. 2 ст. 265 Кодексу Законів про Працю України за аналогічне правопорушення штраф складає тридцять мінімальних заробітних плат за кожного працівника, що з першого січня цього року складає 96000,00 грн.  

Яку норму слід застосувати, суди поки що не відповіли. А тому мають місце непоодинокі випадки, коли органи Держпраці спочатку через районні суди накладають на ФОПів штрафи за ст. 41 КУпАП в сумі 8500,00 грн, а потім своїми власними постановами за це ж правопорушення накладають на ФОПів штрафи за ст. 265 КЗпПУ в розмір тридцяти мінімальних заробітних плат за кожного працівника, щодо якого виявлено правопорушення.  

Така практика суперечить базовому конституційному принципу, що ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, в тому числі й ФОПи в сфері порушення вимог трудового законодавства. 

Зрозуміло, що такі дії органів Держпраці необхідно оскаржувати в суді, а судова практика однозначно стає на бік ФОПів та скасовує постанови, якими останні вдруге притягуються до відповідальності за те ж саме правопорушення. Незрозумілим залишається те, як органам Держпраці визначатися щодо законодавчого акту, на підставі якого притягувати до відповідальності за порушення норм трудового законодавства, адже різниця в сумах штрафу досить суттєва.

Роботодавцям для довідки. Не намагайтесь доводити в судах, що фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) мав місце лише як стажування особи перед укладанням з нею трудового договору. Такі доводи судами до уваги не беруться, оскільки чинним законодавством передбачено наступний порядок перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається.

Є інший законний вихід. Так, керівником може встановлюватись випробування. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття цього працівника на роботу.

Також Законом України «Про зайнятість населення» передбачено можливість проходити стажування за професією студентів вищих та учні професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання. Стажування також проходить на умовах, визначених договором про стажування із записом про проходження стажування, який роботодавець вносить до трудової книжки. 

Окрім того, громадяни, які мають офіційний статус безробітного можуть проходити стажування – професійне навчання працівників на виробництві, на тому чи іншому підприємстві, після закінчення якого, підприємство зобов’язується працевлаштувати такого працівника. У всіх інших випадках – роботодавець зобов’язаний оформити працівника на роботу у встановленому порядку – з першого дня виконання ним трудової функції.

Діана Величко


Подпишитесь на новости

 

Коментарі закриті.

Video >>

Американскому спецназу «прокачают мозги»: видео

04.04.2017 - 21:36
Электрическая стимуляция мозга, активно применяемая в медицине, получила военное применение. Вчера, 3 апреля, портал businessinsider.com сообщил о том, что особая боевая группа быстрого развертывания Navy SEAL Team 6, более известная ...